Badania kliniczne w medycynie
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób zainteresowanych organizowaniem, prowadzeniem i monitorowaniem badań klinicznych. Podstawowym celem jest wyposażenie Słuchaczy w wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie planowania i prowadzenia badań klinicznych. Wykładowcami są zarówno nauczyciele uniwersyteccy jaki i praktycy o dużym doświadczeniu z zakresu organizacji, realizacji i nadzorowania badań klinicznych. Łącząc doświadczenia akademickie z wiedzą i umiejętnościami osób pracujących w obszarze badań klinicznych stworzyliśmy unikalny w kraju kurs umożliwiający związanie dalszej kariery zawodowej z tym bardzo dynamicznym obszarem rynku ochrony zdrowia.
Do skorzystania z oferty zapraszamy przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, w tym w szczególności:
Uczestnikiem studiów podyplomowych może być osoba, która ukończyła co najmniej studia I stopnia.
Studia podyplomowe realizowane są stacjonarnie bądź zdalnie w zależności od sytuacji epidemiologicznej i trwają 2 semestry.
Zjazdy planowane są średnio do dwa tygodnie i odbywają się w weekendy. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formie wykładów i warsztatów.
Studia obejmują łącznie 1200 godzin dydaktycznych, w tym:
– 141 godzin wykładów,
– 39 godzin seminariów,
oraz 1020 godzin w ramach pracy własnej słuchacza.
Do pobrania: siatka godzin
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie zajęć przewidzianych programem studiów oraz zdanie egzaminu końcowego. Po zakończeniu słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Zajęcia na studiach podyplomowych będą odbywać się w salach Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Bytom ul. Piekarska 18 lub Zabrze Rokitnica ul. Jordana 19), który gwarantuje niezbędne zaplecze techniczne dla realizacji zaplanowanych zajęć (sale wykładowe, rzutniki multimedialne, drukarki, skanery, kopiarki oraz obsługę administracyjną).
Harmonogram zajęć do pobrania
Termin rekrutacji: 18.07.2022 do 20.09.2022 lub do wyczerpania limitu miejsc
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Zgodnie z regulaminem studiów podyplomowych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń po wykorzystaniu limitu rekrutacja może zostać zamknięta.
Dziekanat Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
ul. Piekarska 18, 41-902 Bytom,
Przyjęcia interesantów – od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-15:00.
Magdalena Kos
e-mail: magdalena.kos@sum.edu.pl
tel.: (32) 397-65-36
Koszt studiów: 5600 zł
1.Słuchacze dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo za semestr, wnoszą ją w pełnej wysokości w następujących terminach:
1.Wpłata powinna być dokonana na indywidualny numer rachunku bankowego słuchacza wygenerowany w systemie elektronicznym Wirtualny Dziekanat z podaniem tytułu wpłaty:
„ Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu opłata za studia podyplomowe na kierunku „Koder Medyczny” rata….
Wysokość opłat za studia podyplomowe w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Zarządzenie Nr 118/2022 z dnia 18.07.2022 r. Rektora SUM
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 200/2019 z dnia 17 grudnia 2019 r. Rektora SUM
dr hab. n. o zdrowiu Joanna Głogowska-Ligus
dr hab. n. o zdrowiu Joanna Głogowska-Ligus pełni funkcję Kierownika Zakładu Epidemiologii Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest członkiem Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia (2017-2020), Zespołu ds. Logo HR Excellence in Research (2016-2020), Zespołu Koordynującego Proces Kształcenia (2015-2020), Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej WZPwB w Bytomiu do prowadzenia postępowania rekrutacyjnego na studiach podyplomowych (2018-2020), Wydziałowej Komisji Wyborczej (2016-2020). W latach 2012-2017 była członkiem Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Bierze udział w badaniach aktywności transkrypcyjnej genów pro- i przeciwzapalnych u chorych z różnym stopniem zaawansowania choroby wieńcowej. Laureatka licznych nagród JM Rektora SUM za działalność naukową i organizacyjną.
dr hab. n. o zdrowiu Michał Skrzypek, prof. SUM
Nauczyciel akademicki zatrudniony na stanowisku kierownika Zakładu Biostatystyki, Katedry Epidemiologii i Biostatystyki, Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół szeroko pojętej biostatystyki, w tym metod gromadzenia i przetwarzania danych oraz wykorzystaniu metod statystycznych w analizie danych z obszaru medycyny i zdrowia publicznego.
Autor 200 recenzowanych publikacji z w/w obszaru o łącznej punktacji IF 150 punktów. Wykonawca w grantach europejskich i krajowych, m.in. „Opracowanie Modeli Makroekonomicznych i Sektorowych do Oceny Znaczenia Zdrowia Publicznego dla Społeczeństwa – DROPS”, „POLSENIOR: Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce”, „Epidemiologia nowotworów na obszarze Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem oceny poziomu dostępności do kompleksowego leczenia onkologicznego.”
Członek towarzystw naukowych: Polskiej Grupy Narodowej Międzynarodowego Towarzystwa Biostatystyki Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologii Środowiskowej, Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Higienicznego, oraz European Public Health Association (EUPHA).
prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki
Ukończył Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie: Śląski Uniwersytet Medyczny SUM) w Katowicach w 1996 roku. W latach 1996-2008 pracował jako asystent w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 2009 roku kieruje Oddziałem Hematologicznym (obecnie Oddział Kliniczny Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych) w SPZOZ Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Pełni funkcję Dziekana Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu SUM. Kieruje Oddziałem Klinicznym Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych w Chorzowie, która jest jednostką naukowo-dydaktyczną Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu SUM w Katowicach. Jest aktywnym członkiem Polskiej Grupy Ds. Leczenia Białaczki u Dorosłych (PALG), Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT), Towarzystwa Internistów Polskich (TIP), Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PTL) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH). Jest on specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i hematologii. Do chwili obecnej jest współautorem około 120 publikacji (IF > 1100, indekx Hirscha > 30) oraz ponad 250 doniesień naukowych prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Wyniki badań publikował w najlepszych międzynarodowych czasopismach medycznych jak Lancet, New England Journal of Medicine, Journal of Clinical Oncology, Leukemia, Blood i wielu innych. Do głównych naukowych jego zainteresowań należy zaliczyć optymalizację sposobu postępowania terapeutycznego oraz czynniki prognostyczne w ostrej białaczce szpikowej, szpiczaku plazmocytowym oraz przewlekłej białaczce limfocytowej. Poza tym zajmuje się wpływem czynników środowiskowych na patogenezę choroby nowotworowej.
dr n. farm. Aneta Soliło-Mierzejewska
dr inż. Roman Błaszczyk
Zastępca Dyrektora (Associate Director) Chemii Medycznej i Główny Naukowiec (Principal Scientist) w Molecure SA – polskiej firmie biotechnologicznej zajmującej się odkrywaniem, rozwojem i komercjalizacją innowacyjnych leków przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i przeciwfibrotycznych. Ponad 10 lat doświadczenia w obszarze Drug Discovery. Jego zainteresowania koncentrują się wokół odkrywania i rozwoju małocząsteczkowych leków innowacyjnych, chemii medycznej i immunoterapii przeciwnowotworowej.
Współautor kilkunastu recenzowanych artykułów z w/w obszaru w tym w czasopismach z grupy Nature i ACS oraz sześciu patentów. Wykonawca w grantach europejskich i krajowych, m.in. „Opracowanie nowych terapii opartych na stymulacji przeciwnowotworowego działania układu odpornościowego – DIIMUNO, Strategmed, NCBiR”, „Rozwój przedkliniczny i kliniczny inhibitora arginazy do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej – POIR, NCBiR”, „PRECIOUS: Scaling-up biodegradable nanomedicines for multimodal precision cancer immunotherapy, HORIZON 2020
dr hab. n. med. Ewa Janczewska
Nauczyciel akademicki zatrudniony w Katedrze i Zakładzie Podstawowych Nauk Medycznych Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu. Lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych. Przedmiotem jej zainteresowania są przede wszystkim choroby wątroby o rożnej etiologii. Autorka 72 recenzowanych publikacji z w/w obszaru o łącznej punktacji IF 283 punkty. Uczestniczyła w 72 międzynarodowych wieloośrodkowych badaniach klinicznych pełniąc funkcje głównego badacza, a w 21 także koordynatora krajowego. Jest członkiem krajowych wieloośrodkowych grup badawczych prowadzących badania kohortowe (AdvEx, Amber, EpiTer-2). Członek towarzystw naukowych: European Association for the Study of the Liver, American Association for the Study of Liver Diseases, Asian-Pacific Association for the Study of the Liver, Polskie Towarzystwo Hepatologiczne, Polskie Towarzystwo Epidemiologów I Lekarzy Chorób Zakaźnych
mgr. Inż. Adam Rytko
Ukończył Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazy na SGGW ze specjalizacją Genetyka i Hodowla. Od ponad 12 lat jest specjalistą z zakresu Zapewnienia Jakości (Quality Assurance) w badaniach klinicznych. W obszarze badań klinicznych rozpoczynał pracę w 2005r. jako Monitor Badań Klinicznych, a następnie przejął rolę audytora globalnego GCP. W ramach doświadczenia zawodowego przeprowadził ponad 100 audytów ośrodków badań klinicznych łącznie na 3 kontynentach, ponad 50 audytów dostawców usług (vendorów) oraz kilkadziesiąt audytów procesów oraz dokumentacji. Od ponad 3 lat zajmuje się rozwojem systemów jakości zarówno od strony sponsora jak i CRO.
Studia powstały na postawie Uchwały nr 49/2021 z dnia 23.06.2021 r. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: uchwalenia programu studiów podyplomowych „Badania kliniczne w medycynie” w roku akademickim 2021/2022
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 113/2022 z dnia 12 lipca 2022 r.
Wysokość opłat za studia podyplomowe w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Zarządzenie Nr 118/2022 z dnia 18.07.2022 r. Rektora SUM
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 200/2019 z dnia 17 grudnia 2019 r. Rektora SUM
Obsługa administracyjna:
Magdalena Kos
e-mail: magdalena.kos@sum.edu.pl
tel.: (32) 397-65-36