Staże dla absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego prowadzonego w języku angielskim
Organizacja szkolenia praktycznego
W oparciu o art. 15p. Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza-dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1996 r. poz. 1516, z późn. zm.), Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oferuje swoim absolwentom kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, prowadzonego w języku angielskim możliwość realizacji 6-miesięcznego szkolenia praktycznego, które odpowiada zakresowi części klinicznej programu stażu podyplomowego.
Szkolenie praktyczne można odbyć nie później niż 2 lata od dnia uzyskania tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty.
Komunikaty o naborze publikowane są na stronie: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/staze/
Po zakończeniu naboru na staż osoby zakwalifikowane do udziału w nim zostaną o tym fakcie poinformowane przez Dziekana Wydziału.
Zakwalifikowani do odbycia 6-miesięcznego szkolenia praktycznego zobowiązani będą do:
- dostarczenia do Dziekanatu zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania profilaktycznego o braku przeciwskazań zdrowotnych do odbycia stażu (przed datą rozpoczęcia stażu),
- dostarczenia do Dziekanatu potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (w ramach którego przysługuje zwrot m. in. udokumentowanych kosztów profilaktycznego leczenia poekspozycyjnego) na okres dobywania szkolenia,
- zawarcia z Śląskim Uniwersytetem Medycznym umowy o odbycie szkolenia praktycznego – treść umowy: plik
- dostarczenia dowodu wpłaty zgodnie z ww. umową
Po zawarciu umowy i dokonaniu odpłatności przez Uczestnika, zostanie wystawione i przekazane skierowanie do odbycia stażu oraz otrzyma on dzienniczek szkolenia praktycznego, a także zostanie poinformowany o terminie i miejscu rozpoczęcia stażu.
Po zakończeniu stażu każdy Uczestnik otrzyma zaświadczenie wystawione przez Koordynatora potwierdzające jego realizację zgodnie z programem.
Uznanie 6-miesięcznego stażu
Na podstawie art. 15p. ust. 3 cyt. ustawy, Minister Zdrowia w Polsce uznaje w drodze decyzji staż podyplomowy za odbyty, na wniosek absolwenta studiów kierunku lekarskiego lub lekarsko-dentystycznego złożony w terminie 3 miesięcy od dnia ukończenia szkolenia praktycznego.
Do wniosku lekarz dołącza:
- zaświadczenie wydane przez podmiot leczniczy, w którym odbył szkolenie praktyczne oraz dokumenty obejmujące informacje i dane dotyczące:
- czasu realizacji szkolenia praktycznego i miejsca jego odbywania,
- osoby, która dokonała końcowego zaliczenia szkolenia praktycznego (imię, nazwisko i funkcja).
- dyplom potwierdzający ukończenie studiów na kierunku lekarskim/lekarsko-dentystycznym lub zaświadczenie o ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim/lekarsko dentystycznym.
Uczestnicy stażu po jego zakończeniu mogą wystąpić z wnioskiem do Ministra Zdrowia o wydanie decyzji uznającej staż podyplomowy za odbyty indywidualnie lub poprzez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który następnie zbiorczo przekaże złożone wnioski.
Osoby zainteresowane wysłaniem wniosku przez Uczelnię zobowiązane będą do złożenia wymaganych dokumentów bezpośrednio do Dziekanatu Wydziału w terminie wskazanym w ogłoszeniu Dziekana.
Informacje dla lekarzy
- Staż dla absolwentów kierunku lekarskiego w głównej części będzie realizowany w: Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice – Ochojec) – staż cząstkowy z zakresu Internal Medicine – Cardiology, Transfusiology, Orthopedics, Psychiatry, Anasthesiology, and Intensive Therapy, General Surgery, Emergency Medicine.
Dodatkowo w:
- Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – staż cząstkowy z zakresu Gynecology and Obstetrics
- Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – staż cząstkowy z Pediatrics
- Poradni Delta-Med. Sp. z o. o. oraz Lekarskiej Spółce Partnerskiej Lukas i Partnerzy – staż cząstkowy z zakresu Family Medicine
- Koordynatorami stażu są dr hab. n. med. Krystian Wita oraz dr hab. n. med. Krzysztof Szydło.
- Kontakt w Dziekanacie: mgr Katarzyna Magiera tel. +48 32-208-88-65,
e-mail: - Koszt udziału w stażu wynosi: 45 000 zł
Informacje dla lekarzy-dentystów
- Staż dla absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego w głównej części będzie realizowany w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. (Plac Akademicki 17, 41-902 Bytom oraz Plac Traugutta 2, 41-800 Zabrze). Dodatkowo w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice – Ochojec).
- Koordynatorem stażu jest dr hab. n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta.
- Kontakt w Dziekanacie: mgr Rafał Piper +48 32-370-52-42,
e-mail: - Koszt udziału w stażu wynosi: 59 000 zł
Dokumenty:
– Ustawa
– Wniosek
FAQ
1. Czym jest staż?
Staż podyplomowy obejmuje doskonalenie umiejętności praktycznych oraz pogłębienie wiedzy teoretycznej w dziedzinach medycyny wskazanych w ust. 3 albo 4, a także pogłębienie wiedzy z zakresu, o którym mowa w ust. 5. Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, z późn. zm.).
2. Do czego potrzebuję stażu?
Decyzja Ministra Zdrowia o zaliczeniu stażu za odbyty uprawnia do zdania Lekarskiego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i uzyskania zaświadczenia o formalnych kwalifikacjach do wykonywania zawodu w innym Państwie członkowskim UE lub w przypadku zdania egzaminu z języka polskiego do uzyskania prawa wykonywania zawodu w Polsce.
UWAGA
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach nie pośredniczy w procesie uznawania kwalifikacji zawodowych swoich i absolwentów zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach
3. Jak aplikować na staż w trakcie studiów?
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach realizuje 6 miesięczne szkolenie praktyczne dla absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego.
Zatem 6 miesięczny staż może odbyć tylko osoba, która ukończyła studia.
4. Skończyłem studia, ale jeszcze czekam na dyplom, czy mogę aplikować?
Tak, w takiej sytuacji można aplikować na staż na podstawie zaświadczenia, które otrzymuje się w Dziekanacie.
5. Skończyłem inny Uniwersytet niż SUM, czy mogę aplikować?
Nie – zgodnie z art. 15p. ust. 8 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, z późn. zm.), za organizację szkolenia praktycznego odpowiedzialna jest Uczelnia, w której osoba odbywająca szkolenie ukończyła studia.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oferuje możliwość realizacji w/w szkolenia wyłączenie swoim absolwentom kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, prowadzonego w języku angielskim.
6. Ile czasu mam na zrobienie stażu po zakończeniu studiów?
Zgodnie z art. 15p. ust. 9 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, z późn. zm.), szkolenie praktyczne można odbyć nie później niż w terminie 2 lat od dnia uzyskania tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty.
7. Skończyłem studia ponad 2 lata temu, mogę aplikować?
Nie – patrz pytanie 6.
8. Mówię dobrze po polsku, czy mogę zrobić staż przez Izbę Lekarską z pominięciem SUM?
Odbycie 6-miesięcznego szkolenia praktycznego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach przez absolwentów kierunku lekarskiego lub lekarsko-dentystycznego prowadzonego w języku angielskim nie jest obowiązkowe.
9. Ile kosztuje staż?
Koszt udziału w stażu wynosi:
– dla lekarzy: 45 000 zł,
– dla lekarzy-dentystów: 59 000 zł.
10. W jakim języku jest prowadzony staż?
Zajęcia w ramach stażu prowadzone są w języku angielskim.
11. Gdzie będę robił staż?
Staż dla absolwentów kierunku lekarskiego w głównej części będzie realizowany w Górnośląskim Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice – Ochojec).
Staż dla absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego w głównej części będzie realizowany w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. (Plac Akademicki 17, 41-902 Bytom oraz Plac Traugutta 2, 41-800 Zabrze).
12. Ile trwa staż?
Staż trwa 6 miesięcy.
13. Kiedy są nabory na staż?
Nabory są prowadzone w okresie ok. co pół roku.
14. Jak Uczelnia informuje o naborze?
Informacje o naborze na staż zamieszczane są na stronie Uczelni poświęconej stażom: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/staze/
15. Ile razy mogę aplikować na staż?
Tylko raz.
16. Czy mogę jednocześnie robić staż i być w Szkole Doktorskiej?
Tak.
17. Dostałem się na staż, co muszę zrobić przed rozpoczęciem?
Lista kroków niezbędnych do wykonania po zapisaniu się na staż jest dostępna w rozdziale: Organizacja szkolenia praktycznego
18. Na jakie konto bankowe muszę wpłacić opłatę za staż?
Numer konta, na który należy uiścić opłatę za staż znajduje się na Umowie.
19. Kto będzie moim Koordynatorem w trakcie stażu?
Koordynatorami staży są:
– w przypadku lekarzy: prof. dr hab. n. med. Krystian Wita, dr hab. n. med. Krzysztof Szydło – Wydział Nauk Medycznych w Katowicach.
– w przypadku lekarzy dentystów: dr hab. n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta – Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu.
20. Niedługo kończę staż, co muszę zrobić po jego zakończeniu?
Lista kroków niezbędnych do wykonania po zakończeniu stażu jest dostępna w rozdziale: Uznanie 6-miesięcznego stażu
21. Mam inne pytania, kogo mogę zapytać?
Inne pytania można kierować do:
– w przypadku lekarzy: mgr Katarzyna Magiera – Wydział Nauk Medycznych w Katowicach;
– w przypadku lekarzy dentystów: mgr Rafał Piper – Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu.