Neurodietetyka
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Studia mają charakter interdyscyplinarny. Obejmują moduły przedmiotowe: medyczne, dietetyczne, logopedyczne, oraz psychologiczne. Stwarzają możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej w renomowanym ośrodku neurologicznym, pediatrycznym, by dopełnić kwalifikacji z obszaru neurodietetyki.
Głównym celem studiowania Neurodietetyki jest zgłębienie związków między dietą, a funkcjonowaniem mózgu oraz zrozumieniem wpływu żywienia na zdrowie psychiczne, neurologiczne i procesy poznawcze. Neurodietetyka obejmuje badania dotyczące różnych składników odżywczych, diety oraz nawyków żywieniowych mogących wpływać na funkcje mózgu, nastrój, zachowanie oraz ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń psychicznych. Studia w tej dziedzinie mają na celu lepsze zrozumienie oraz opracowanie strategii żywieniowych wspomagających zdrowie neurologiczne i psychiczne.
Studia z Neurodietetyki uwzględniają stosowanie różnych metod leczenia żywieniowego u pacjentów z chorobami neurologicznymi, dostosowanie indywidualnych diet do potrzeb pacjentów oraz opieki żywieniowej nad pacjentami z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak udary mózgu, pourazowe urazy mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, czy inne schorzenia wpływające na funkcje połykania, mowy i żywienia.
W ramach kształcenia zaplanowany jest również blok zajęć dotyczących żywienia w grupie pediatrycznej uwzględniając problemy żywieniowe wcześniaków, niemowląt i dzieci z chorobami neurologicznymi (m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-mózgową, stwardnieniem rozsianym i padaczkami), chorobami neurorozwojowymi takimi jak spektrum autyzmu, a także z innymi zaburzeniami karmienia w tym z ARFID.
W trakcie studiów z Neurodietetyki słuchacze dowiedzą się jak dieta może wpływać na zapobieganie lub opóźnianie postępu tych chorób, jak dieta może wspierać funkcje mózgu u osób z diagnozą już postawioną, jak wspierać leczenie za pomocą dietoterapii oraz jak prowadzić leczenie żywieniowe zarówno wśród dorosłych jak i dzieci.
Studia adresowane są do dietetyków* i lekarzy, którzy są zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji z zakresu neurodietetyki.
*Osoby które:
Organizatorami studiów podyplomowych jest Wydział Nauk Medycznych w Katowicach oraz Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Studia trwają 2 semestry, obejmują łącznie 800 godz. dydaktycznych, (274 godz. kontaktowych, 526 godz. pracy własnej), w tym:
Studia podyplomowe realizowane będą w trybie niestacjonarnym, w systemie weekendowym (sobotnio / niedzielnym 1-3 razy w miesiącu). Zajęcia odbywać się będą hybrydowo, tj. stacjonarnie prowadzone będą zajęcia praktyczne oraz wykłady będą odbywać się z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
Zajęcia będą odbywać się na obszarze działalności Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach i Wydziały Zdrowia Publicznych Bytomiu oraz na oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, ul. Medyków 14, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka Szpital nr 6 SUM w Katowicach, ul. Medyków 16, gwarantujących niezbędne zaplecze techniczne dla realizacji zaplanowanych zajęć.
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie zajęć przewidzianych programem studiów oraz zdanie egzaminu końcowego – pisemnego oraz opisu przypadku. Po zakończeniu słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
UWAGA !!!
Rekrutacja zakończona
Termin rekrutacji: od 29.04.2024 do 15.09.2024 lub do wyczerpania limitu miejsc.
Do rekrutacji przystąpić mogą kandydaci legitymujący się dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku (specjalności) Dietetyka lub na kierunku Lekarskim/Lekarsko-dentystycznym,
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Zgodnie z regulaminem studiów podyplomowych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń po wykorzystaniu limitu rekrutacja może zostać zamknięta.
Koszt studiów ma rok akademicki 2024/2025: 6500,00 zł
Uczestnicy studiów podyplomowych dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo wnoszą ją w pełnej wysokości nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem pierwszych zajęć przewidzianych w harmonogramie zajęć.
Uczestnicy studiów podyplomowych dokonujący opłaty za studia podyplomowe w ratach, wnoszą ją wg poniższego harmonogramu:
za semestr zimowy:
Wpłata powinna być dokonana na indywidualny numer rachunku bankowego słuchacza wygenerowany w systemie elektronicznym Wirtualny Dziekanat z podaniem tytułu wpłaty: „Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu opłata za studia podyplomowe na kierunku: „Neurodietetyka”, rata …..
Zarządzenie Nr 58/2024 z dnia 12.04.2024 Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe na kierunku „Neurodietetyka” podjęte od roku akademickiego 2024/2025
Regulamin pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone w ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie Nr 45/2024 z dnia 28.03.2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa
Katedra Dietetyki, Zakład Żywienia Człowieka, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, specjalista zdrowia publicznego, wieloletni nauczyciel akademicki
Od wielu lat pracuje jako dietetyk z osobami dorosłymi i dziećmi. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z żywieniem klinicznym i dietoterapią.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwo Otyłości Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych oraz podręczników dla studentów dietetyki. Jest autorką Standardów leczenia otyłości prostej u osób dorosłych - Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Zainteresowania naukowe obejmują problematykę żywienia noworodków, karmienia uzupełniającego wśród niemowląt, rozszerzania diety niemowląt i małych dzieci różnymi metodami oraz zaburzeń karmienia u dzieci. Ponadto prowadzi badania wśród dzieci i młodzieży w zakresie oceny ich żywienia, składu oraz masy ich ciała, a także bada sposób żywienia wśród pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi.
Koordynator pomocniczy
mgr Aleksandra Pol
W swojej pracy zawodowej prowadzi dietoterapię osób dorosłych oraz dzieci z chorobami, zaburzeniami oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi i/lub intelektualnymi. Współpracuję m. in. ze Śląską Akademią Parkinsona, Polskim Stowarzyszeniem Chorych na Miastenię Gravis "Gioconda", Zespołem Szkolno-Rewalidacyjnym Szkoła Życia w Rybniku. Jest wykładowcą akademickim, prowadzi szkolenia, warsztaty, jest autorką i współautorką publikacji. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, będąc uczestnikiem wielu kursów i konferencji, także jako prelegent na konferencjach krajowych i zagranicznych
Koordynator zajęć klinicznych
mgr Tatiana Lewicka
Klinika Neurorehabilitacji, Katedra Neurologii, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Od wielu lat zajmuje się problematyką schorzeń układu nerwowego oraz konsekwencjami jego uszkodzenia. Główny kierunek zainteresowań obejmuje dysfagię neurogenną, czyli zaburzenia połykania. Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu neurologopedii, pomocy dydaktycznych dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji poznawczych i komunikowania się. Wiodąca autorka pozycji poradnikowych dla pacjentów i opiekunów oraz osób zawodowo zajmujących się opieką nad osobami chorymi, m.in. ‘Vademecum sanitariusza’, ‘Ćwiczenia rehabilitacyjne i logopedyczne dla osób z chorobą Parkinsona’, ‘Vademecum dysfagii’, ‘Pacjent neurologiczny z rurką tracheostomijną’. Bierze czynny udział w wielu konferencjach oraz prowadzi warsztaty dla logopedów i neurologopedów.
Na co dzień pracuje w Oddziale Udarowym oraz Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, opiekuje się pacjentami z zaburzeniami mowy i komunikowania się, które są wynikiem udaru, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i innych schorzeń układu nerwowego. Ponadto interesuje się szeroko pojętymi zaburzeniami odżywiania - ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu leczenia żywieniowego i opieki metabolicznej (studia pod patronatem POLSPEN). Prowadzi zajęcia ze studentami neurobiologii, neurologopedii oraz medycyny, a także w ramach specjalizacji z zakresu neurologopedii, organizowanych dla CMKP przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Pani mgr nieustająco kształci siebie i widzi taką potrzebę wśród logopedów, szczególnie w zakresie praktycznej pracy z chorymi neurologicznie, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. To jej doświadczenie i obserwacje były inspiracją do stworzenia w SUM tego kierunku studiów podyplomowych.
Wykładowcami są zarówno nauczyciele akademiccy jak i praktycy o dużym doświadczeniu zawodowym z zakresu prowadzenia pacjentów neurologicznych, zarówno pod kątem medycznym, dietetycznym, logopedycznym jak i psychologicznym.
Nauczyciele akademiccy, klinicyści i praktycy - uznani w świecie nauki eksperci w swoich dyscyplinach naukowych, w zakresie interdyscyplinarnego podejścia diagnostycznego.
prof. Iwona Maruniak-Chudek
Kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka
prof. Ewa Emich-Widera
Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Konsultant Krajowy w dziedzinie Neurologii Dziecięcej, wieloletni członek Komisji Neurologii Dziecięcej Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk i członek Komisji Akredytacyjnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej. Aktywnie uczestniczy w szkoleniu przed dyplomowym polsko i anglojęzycznych studentów wydziału lekarskiego, fizjoterapii oraz w szkoleniu podyplomowym lekarzy oraz terapeutów paramedycznych. Doświadczony dydaktyk uhonorowany medalem Komisji Edukacji Narodowej. Kierownik naukowy i organizacyjny oraz wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ogólnopolskich kursów specjalizacyjnych w zakresie neurologii dziecięcej i pediatrii. Współautor kolejnych programów specjalizacji z neurologii dziecięcej.
Dorobek naukowy obejmuje 124 publikacje w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, 12 rozdziałów w podręcznikach polskich. Wielokrotnie nagradzana nagrodami rektora SUM. Główne obszary pracy naukowej to padaczka, choroby naczyń mózgowych, zaburzenia rozwoju dzieci ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń ze spektrum autyzmu i zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
prof. Janusz Książyk
Studia medyczne odbył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1969 - 75. W roku 1997 uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych. Od roku 1976 do roku 1998 pracował w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” a następnie od roku 1998 do roku 2001 w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Do Centrum Zdrowia Dziecka powrócił w sierpniu 2001 roku – do teraz. W roku 1980 był stypendystą The British Council, pracując w Hospital for Sick Children, Great Ormond Street w Londynie. W latach 1988 - 91 pracował na stanowisku konsultanta w Children's Hospital of Garyunis University (Benghazi, Libia). W roku 1994 odbył staż w Baylor College of Medicine, Houston, USA.
Prezydent RP nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych w roku 2007. Jest autorem publikacji związanych tematycznie z gastroenterologią dziecięcą i żywieniem oraz wielu rozdziałów w podręcznikach oraz doniesień na kongresach. Jest specjalistą w zakresie pediatrii i gastroenterologii dziecięcej. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Dziecięcej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN). Przez dwie pierwsze kadencje był prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci, które powstało z mojej inicjatywy. Pracuje w Klinice Pediatrii Żywienia i Chorób Metabolicznych w Centrum Zdrowia Dziecka.
prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz
Specjalista pediatrii i gastroenterologii dziecięcej, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci. Autor rozdziałów w podręcznikach oraz publikacji naukowych w dziedzinie żywienia klinicznego i gastroenterologii dziecięcej.
dr hab n. med Agnieszka Gorzkowska, prof SUM
Specjalista neurolog, specjalista psychologii klinicznej. Kierownik Kliniki Neurorehabilitacji Katedry Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Neurologii i Oddziałem Udarowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, zastępca Przewodniczącego Komisji Nauk Psychologicznych PAN w Katowicach. Współzałożycielka kierunku Neurobiologia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Wieloletni dydaktyk – prowadziła lub prowadzi wykłady, seminaria, ćwiczenia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, słuchaczy studiów podyplomowych z Neurologopedii na UŚ i SUM w Katowicach, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik Kursów Podyplomowych CMKP dla specjalizujących się lekarzy. Wykładowca na licznych szkoleniach i konferencjach dla lekarzy. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurorehabilitacji. Promotor prac magisterskich i doktorskich, recenzent kilkunastu dysertacji doktorskich. Aktualnie współpracuje m.in. z Centrum Badania i Wdrażania Strategii Wspierającej Zdrowie w projekcie RIDage Regionalna Inicjatywa Doskonałości, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze udział w opracowaniu innowacyjnych metod terapii neuropsychologicznej osób dorosłych w ramach projektu współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Autorka i współautorka licznych publikacji oraz współtwórca rekomendacji z zakresu diagnostyki otępień. Głównym obszarem zainteresowań naukowych są choroby neurozwyrodnieniowe OUN.
dr hab. Joanna Siuda
Specjalista neurolog, nauczyciel akademicki, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lekarz kierujący Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. K. Gibińskiego w Katowicach. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego i Zarządu Sekcji Chorób Układu Pozapiramidowego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego; Prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Autorka ponad kilkudziesięciu artykułów naukowych, kilku rozdziałów książkowych oraz kilkudziesięciu doniesień zjazdowych. Naukowo interesuje się przede wszystkim współwystępowaniem w chorobach neurozwyrodnieniowych zaburzeń funkcji poznawczych i różnorodnych zaburzeń ruchowych; prywatnie spełniona żona i matka dwóch dorosłych synów; w wolnym czasie uwielbia wędrówki górskie.
dr hab. Anna Lipowicz, prof. UPWr
z wykształcenia biolog, antropolog. Kierownik Zakładu Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Autorka ponad stu publikacji naukowych dotyczących m.in. prawidłowości rozwoju człowieka. Członkini Polskiego Towarzystwa Antropologicznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Auksologicznego ISGA.
dr Łukasz Chajec
naukowiec, edukator, nauczyciel akademicki, a przede wszystkim biolog. Pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach oraz koordynator jednostki Uniwersytetu Otwartego UNIBOT, działającej w Uniwersytecie Śląskim. Jest propagatorem nurtu „nauka przez doświadczenie” i za cel postawił sobie przekazywanie wiedzy w sposób niestandardowy, a zarazem prosty, przyjemny i zabawny. Autor licznych publikacji naukowych, kursów dydaktycznych oraz wystąpień na konferencjach krajowych i zagranicznych. Angażuje się w organizację różnorakich wydarzeń naukowo-dydaktycznych, jak np. Noc Biologów, Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe, czy Śląski Festiwal Nauki, a także konferencji naukowych. Jest członkiem Zespołu, który stworzył Fenka, pierwszego Wirtualnego Asystenta wspierającego maturzystów z biologii w nauce.
dr Wiktoria Staśkiewicz-Bartecka
Absolwentka Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Kierunek dietetyka kliniczna oraz studiów podyplomowych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach kierunku „żywienie i suplementacja osób aktywnych fizycznie". Nauczyciel akademicki łączący pracę dydaktyczno-naukową z pracą dietetyka klinicznego oraz sportowego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z żywieniem i suplementacją sportowców, szczególnie piłkarzy nożnych, edukacją żywieniową oraz żywieniem w różnych jednostkach chorobowych. Autorka oraz współautorka publikacji naukowych o problematyce w zakresie zainteresowań.
dr Agata Kiciak
nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem, pracownik Zakładu Technologii i Oceny Jakości Żywności Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktywnie uczestniczy w pracach Polskiego Towarzystwa Dietetyki, pełni funkcję sekretarza w zarządzie PTD oddziału województwa śląskiego, członek European Federation of the Association of Dietitian. Zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dotyczące jakości zdrowotnej żywności, oceny sposobu żywienia oraz nawyków żywieniowych różnych grup populacyjnych w kontekście ryzyka wystąpienia chorób żywieniowozależnych oraz oceny wiedzy konsumenckiej w zakresie problematyki zdrowotnej żywności.
dr Beata Całyniuk
Pracownik Zakładu Żywienia Człowieka Katedry Dietetyki SUM. Od roku 1990 jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki i Europejskiej Federacji Towarzystw Dietetycznych EFAD, których głównym celem jest konsolidacja środowiska dietetyków pracujących i podnoszenie ich kwalifikacji. Obecnie pełni funkcje: przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Dietetyki Oddział woj. śląskiego oraz V-ce Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Od początku pracy zawodowej uczestniczy w kształceniu dietetyków w Polsce, prowadząc jednocześnie badania naukowe z zakresu sposobu żywienia, stanu odżywienia, spożycia żywności przez populacje polską.
dr Grzegorz Kostelecki
Kierownik Działu Dietetyka w Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach oraz Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
dr Mateusz Grajek
Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach i Uniwersytetu Opolskiego. Uzyskał dwa stopnie doktora (w dyscyplinach nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej). Magister psychologii (w zakresie psychologii klinicznej i neuropsychologii), biotechnolog i specjalista zdrowia publicznego. Posiada uprawnienia w zakresie terapii TSR, TUS, TPT. Jest akredytowanym coachem i mentorem, a także dyplomowanym psychodietetykiem i psychotraumatologiem. Ukończył szkolenie specjalizacyjne z zakresu psychoterapii w Bircham University w Madrycie. Od 2007 roku związany jest ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, najpierw jako student i doktorant, a obecnie jako adiunkt badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu. Oprócz pracy jako nauczyciel akademicki, realizuje się jako trener szkoleń dot. kompetencji miekkich, radzenia sobie ze stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Swoje umiejętności wykorzystuje również w roli terapeuty zaburzeń związanych odżywianiem i przewlekłym stresem. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą psychospołecznych uwarunkowań zdrowia człowieka. Na dotychczasowy dorobek dr Mateusza Grajka składa się blisko 300 publikacji naukowych o łącznej wartości punktowej MNiSW = 7105 i IF = 151.
lek. Aleksandra Rucińska
Lekarz pediatra. Absolwentka medycyny na Śląskiej Akademii Medycznej oraz bioetyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2017 roku pracuje w Poradni Żywieniowej Nutrimed, gdzie wizyty domowe pozwalają zauważyć praktyczne problemy dzieci żywionych dojelitowo, dzieci z niepełnosprawnościami czy o szczególnych potrzebach. Uczestniczy w wielu konferencjach, polskich czy francuskich, by na bieżąco aktualizować wiedzę. Jest trzykrotną stypendystką Children Hospital of Philadelphia. Uwielbia uczyć i uwielbia zmieniać świat na lepsze.
mgr Krystyna Boryń – Frączek
mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego, certyfikowany doradca laktacyjny. Pracowała 26 lat na Oddziale Noworodków i Wcześniaków w Sosnowcu jako pielęgniarka. A po uzyskaniu tytułu Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego jako doradca laktacyjny. Przez 5 lat pracował w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej w Banku Mleka Kobiecego w ramach Oddziału Neonatologicznego i świadczyła usługi pielęgniarskie m.in. jako Doradca Laktacyjny. Obecnie pracuje jako pielęgniarka w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu na Oddziale Gastroenterologicznym. Oprócz obowiązków pielęgniarskich prowadzi na oddziale porady laktacyjne jak również w domu pacjentów. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe będąc uczestnikiem wielu kursów, szkoleń, kongresów i konferencji.
dr Iwona Lizończyk
mgr Ewelina Romanowska
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - kierunek dietetyka kliniczna. Wiedzę dotyczącą technik i terapii karmienia z punktu widzenia pracy układu orofacjalnego uzupełniła kończąc podyplomowe studia i uzyskując tytuł logopedy. Doświadczenie zawodowe zdobywa pracując w Szpitalu Klinicznym oraz w poradniach z dziećmi i pacjentami dorosłymi, gdzie zajmuje się prowadzeniem terapii leczenia żywieniowego. Ukończyła Kurs Leczenia Żywieniowego Dojelitowego i Pozajelitowego w Warunkach Szpitalnych i Domowych dla osób dorosłych oraz dzieci.
mgr inż. Dorota Szymańska
Absolwentka i wykładowca SWSM w Katowicach na kierunku dietetyka kliniczna. Współautorka publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach zagranicznych, autorka licznych publikacji popularnonaukowych z dziedziny dietetyki pediatrycznej. Szczególnie interesuje się trudnościami w karmieniu i jedzeniu. Na co dzień prowadzi Poradnię Żywienia Dzieci w Bielsku-Białej, gdzie przyjmuje głównie dzieci z wyzwaniami żywieniowymi i rozwojowymi, chorobami genetycznymi oraz wymagającymi leczenia żywieniowego. Swoją wiedzą dzieli się na konferencjach naukowych oraz prowadząc cykliczne szkolenia dla dietetyków. Prywatnie pasjonatka górskich biegów i miłośniczka dobrej książki.
mgr Aleksandra Gnacek
psycholog, certyfikowana terapeutka poznawczo-behawioralna (Certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej), terapeutka motywująca (Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego). Autorka artykułów o tematyce związanej ze zdrowiem psychicznym, psychoterapią i zaburzeniami funkcji poznawczych. Prowadzi szkolenia i webinary. Autorka książek do rehabilitacji procesów poznawczych, a także współtwórczyni aplikacji do terapii funkcjonowania poznawczego dla dorosłych pacjentów po udarach i urazach mózgu (https://abastroke.com/). Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w placówce opiekuńczo-wychowawczej, oddziale rehabilitacji neurologicznej, poradni zdrowia psychicznego, w oddziale psychiatrycznym stacjonarnym i dziennym oraz w środowiskowym domu samopomocy. Współprowadziła grupy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w indywidualnej terapii osób dorosłych. Prowadzi prywatną praktykę – stacjonarnie oraz online.
mgr Tatiana Lewicka
Od wielu lat zajmuje się problematyką schorzeń układu nerwowego oraz konsekwencjami jego uszkodzenia. Główny kierunek zainteresowań obejmuje dysfagię neurogenną, czyli zaburzenia połykania. Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu neurologopedii, pomocy dydaktycznych dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji poznawczych i komunikowania się. Wiodąca autorka pozycji poradnikowych dla pacjentów i opiekunów oraz osób zawodowo zajmujących się opieką nad osobami chorymi, m.in. ‘Vademecum sanitariusza’, ‘Ćwiczenia rehabilitacyjne i logopedyczne dla osób z chorobą Parkinsona’, ‘Vademecum dysfagii’, ‘Pacjent neurologiczny z rurką tracheostomijną’. Bierze czynny udział w wielu konferencjach oraz prowadzi warsztaty dla logopedów i neurologopedów. Na co dzień pracuje w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym UCK w Katowicach, opiekuje się pacjentami z zaburzeniami mowy i komunikowania się, które są wynikiem udaru, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i innych schorzeń układu nerwowego. Ponadto interesuje się szeroko pojętymi zaburzeniami odżywiania - ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu leczenia żywieniowego i opieki metabolicznej (studia pod patronatem POLSPEN), wykładowca akademicki. Wieloletnie doświadczenie oraz współpraca z zespołem interdyscyplinarnym były inspiracją do stworzenia kierunku studiów podyplomowych „Neurologopedia kliniczna” oraz „Neurodietetyka”.
mgr Aleksandra Pol
W swojej pracy zawodowej prowadzi dietoterapię osób dorosłych oraz dzieci z chorobami, zaburzeniami oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi i/lub intelektualnymi, wykładowca akademicki, prowadzi szkolenia, warsztaty, jest autorką i współautorką publikacji, stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, będąc uczestnikiem wielu kursów i konferencji, także jako prelegent na konferencjach krajowych i zagranicznych. Współpracuje m. in. ze Śląską Akademią Parkinsona, Polskim Stowarzyszeniem Chorych na Miastenię Gravis "Gioconda", Zespołem Szkolno-Rewalidacyjnym Szkoła Życia w Rybniku. Wieloletnie doświadczenia i obserwacje wynikające ze współpracy w wielospecjalistycznych zespołach były inspiracją do stworzenia kierunku studiów podyplomowych "Neurodietetyka"
dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa
Katedra Dietetyki, Zakład Żywienia Człowieka, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu. Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, specjalista zdrowia publicznego, wieloletni nauczyciel akademicki. Od wielu lat pracuje jako dietetyk z osobami dorosłymi i dziećmi. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z żywieniem klinicznym i dietoterapią.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwo Otyłości Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych oraz podręczników dla studentów dietetyki. Jest autorką Standardów leczenia otyłości prostej u osób dorosłych - Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Zainteresowania naukowe obejmują problematykę żywienia noworodków, karmienia uzupełniającego wśród niemowląt, rozszerzania diety niemowląt i małych dzieci różnymi metodami oraz zaburzeń karmienia u dzieci. Ponadto prowadzi badania wśród dzieci i młodzieży w zakresie oceny ich żywienia, składu oraz masy ich ciała, a także bada sposób żywienia wśród pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi.
mgr Aleksandra Karlik
mgr Magdalena Szczepara- Fabian
Katarzyna Szleszyńska-Muc
Zarządzenie Nr 48/2024 z dnia 02.04.2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach sprawie Regulaminu studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Zajęcia realizowane są zgodnie z programem studiów określonych Uchwałą Nr 47/2024 Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z dnia 18 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia programu studiów podyplomowych pn. „Neurodietetyka” od roku akademickiego 2024/2025.
Wysokość opłat za studia podyplomowe w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Zarządzenie 58/2024 z dnia 12.04.2024 Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 45/2024 z dnia 28.03. 2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie Regulaminu pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone w ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.