Koder medyczny
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Studia podyplomowe przeznaczone są dla osób zainteresowanych kodowaniem i rozliczaniem świadczeń medycznych. Ich celem jest wykształcenie wykwalifikowanej kadry, której zadaniem będzie gromadzenie informacji medycznej pozwalające na zgodne z przepisami uzyskiwanie płatności za udzielane świadczenia opieki zdrowotnej. Studia oferują pozyskanie wiedzy z zakresu stosowania procedur medycznych, prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, kodowania przyczyn świadczeń, chorób i procedur medycznych, tworzenia sprawozdań z leczenia za pomocą kodów, nadzorowania właściwego wykonywania umów z NFZ, organizacji pracy działów rozliczeń, analizy i controllingu. Wykładowcami są zarówno nauczyciele akademiccy jak i praktycy o dużym doświadczeniu z zakresu prowadzenia dokumentacji medycznej, rozliczania świadczeń zdrowotnych, kodowania informacji statystyczno-medycznej oraz zarządzania jakością w ochronie zdrowia.
Studia adresowane są do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, osób zajmujących się lub zamierzających pełnić funkcję kodera medycznego w publicznych podmiotach ochrony zdrowia, lekarzy, statystyków medycznych, sekretarek medycznych, pracowników działów rozliczeń i analiz medycznych.
SP_KM_siatki_godzin_2023Studia podyplomowe realizowane są stacjonarnie i trwają 2 semestry. Zjazdy planowane są średnio co dwa tygodnie i odbywają się w weekendy. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń.
Studia obejmują łącznie 780 godzin dydaktycznych w tym:
- 104 godziny wykładów,
- 28 godzin seminariów,
- 48 godzin ćwiczeń
Oraz 600 godzin w ramach pracy własnej słuchacza.
Do pobrania: siatka godzin
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie zajęć przewidzianych programem studiów oraz zdanie egzaminu końcowego. Po zakończeniu słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Zajęcia na studiach podyplomowych odbywać się będą w salach Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Bytom, Piekarska 18) bądź w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu ( Zabrze, ul. Plac Dworcowy 3). bądź w Katowicach (Katowice, Medyków 8b), gwarantujących niezbędne zaplecze techniczne.
UWAGA !!!
Rekrutacja zakończona
Termin rekrutacji: od 29.04.2024 do 22.09.2024 lub do wyczerpania limitu miejsc.
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Zgodnie z regulaminem studiów podyplomowych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń po wykorzystaniu limitu rekrutacja może zostać zamknięta.
Dziekanat Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
ul. Piekarska 18, 41-902 Bytom,
Przyjęcia interesantów – od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-15:00.
Magdalena Kos
e-mail:
tel.: (32) 397-65-36
Koszt studiów ma rok akademicki 2024/2025:
Koszt studiów: 5300,00 zł
Uczestnicy studiów podyplomowych dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo wnoszą ją w pełnej wysokości nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem pierwszych zajęć przewidzianych w harmonogramie zajęć.
Uczestnicy studiów podyplomowych dokonujący opłaty za studia podyplomowe w ratach, wnoszą ją wg poniższego harmonogramu:
za semestr zimowy:
Wpłata powinna być dokonana na indywidualny numer rachunku bankowego słuchacza wygenerowany w systemie elektronicznym Wirtualny Dziekanat z podaniem tytułu wpłaty: „Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu opłata za studia podyplomowe na kierunku: „Koder medyczny”, rata …..
Zarządzenie Nr 59/2024 z dnia 12.04.2024 Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie w ochronie zdrowia” podjęte od roku akademickiego 2024/2025
Regulamin pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone w ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie Nr 45/2024 z dnia 28.03.2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
mgr Renata Wachowicz
Z wykształcenia ekonomista, ukończyła studia wyższe i doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania, wsparcia menadżerskiego dla kadry zarządzającej placówkami ochrony zdrowia oraz systemów informatycznych wykorzystywanych w ochronie zdrowia. Uczestnik studiów Master of Business Administration w Ochronie Zdrowia. Trener i wykładowca. Pracownik Kasy Chorych i Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Wieloletni Kierownik Działu Kontraktowania i Rozliczania Świadczeń w Szpitalach. Obecnie Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
mgr Joanna Chłądzyńska
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego oraz London School of Public Relations. Wraz z Natalią Stefańczyk tworzą zgrany duet prowadząc Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Rzecznik Prasowy Grupy NU-MED. Specjalistka social media. Przez 11 lat związana z redakcjami TVN. Obejmowała stanowisko Sekretarza Redakcji i Dokumentalisty. Prywatnie mama trójki dzieci. Interesuje się kinem, sztuką wizualną, lubi aktywnie spędzać czas.
mgr Natalia Stefańczyk
Politolog o specjalności Komunikacja Społeczna. Pierwszą pracę rozpoczęła w miejskiej telewizji. Przez 9 lat wraz zespołem tworzyła aktualności i programy publicystyczne. Wraz z Joanną Chłądzyńską tworzą zgrany duet prowadząc Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tematyka medyczna i okołomedyczna zawsze była jej bliska. Przez 5 lat pełniła funkcję członka Rady Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca. Propagatorka Idei transplantacji. Prywatnie mama dwójki dzieci. Pasjonatka kryminałów oraz kultury koreańskiej.
dr n. med. Aleksandra Sierocka
Doktor nauk medycznych. Absolwentka kierunku „Zdrowie Publiczne” Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, absolwentka kierunku “Zarządzanie Służbą Zdrowia z Elementami Technik Medycznych” na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz studiów podyplomowych "Executive Master of Business Administration (EMBA)" na AEH w Warszawie.
Od początku swojej kariery zawodowej związana z systemem ochrony zdrowia i pracą w szpitalnych działach rozliczeń, kontraktowania, statystyki i dokumentacji medycznej. Kierownik Działu Monitorowania Świadczeń Medycznych w szpitalu wojewódzkim w Łodzi. Wykładowca z kilkunastoletnim doświadczeniem z zakresu rozliczeń i kodowania świadczeń, dokumentacji medycznej, kontraktowania oraz zarządzania ryzykiem zdarzeń niepożądanych w podmiotach leczniczych. Członek Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.
dr n. pr. Katarzyna Dąbek-Krajewska
Radca prawny, doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie cywilnym i medycznym, od 2004 r. prowadzi obsługę prawną podmiotów leczniczych o zróżnicowanym profilu działalności, prelegent na konferencjach z zakresu prawa medycznego i prawa pracy, wykładowca akademicki, Członek Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych. Od ponad 15 lat specjalizuje się w prawie medycznym, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką funkcjonowania podmiotów leczniczych.
mgr Agnieszka Kozak
Z ochroną zdrowia związana od 2010 roku. Obecnie Prezes Zarządu Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. w Bytomiu. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu finansami szpitala powiatowego i klinicznego, które nabyła pełniąc w tych jednostkach funkcje Z-cy Dyrektora ds ekonomicznych. Absolwentka kierunku Finanse i Bankowość na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości finansowej oraz zarządzania podmiotami leczniczymi. Wykładowca tematyki zarządzania finansami w ochronie zdrowia w Łodzi i w Warszawie.
mgr Renata Wachowicz
Z wykształcenia ekonomista, ukończyła studia wyższe i doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania, wsparcia menadżerskiego dla kadry zarządzającej placówkami ochrony zdrowia oraz systemów informatycznych wykorzystywanych w ochronie zdrowia. Uczestnik studiów Master of Business Administration w Ochronie Zdrowia. Trener i wykładowca. Pracownik Kasy Chorych i Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Wieloletni Kierownik Działu Kontraktowania i Rozliczania Świadczeń w Szpitalach. Obecnie Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
dr n. med. Erwin Strzesak
Erwin Strzesak – doktor nauk medycznych, chirurg ogólny, specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista organizacji ochrony zdrowia, specjalista zdrowia publicznego. Nauczyciel akademicki, asystent Kliniki Chirurgii Dziecięcej, konsultant medyczny systemów informatycznych w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej, kierownik Działów Organizacji i Nadzoru w Szpitalu Klinicznym Nr 5 i Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, z-ca Dyrektora Departamentu Świadczeń Zdrowotnych Centrali NFZ, ekspert AOTMiT , ekspert MZ, pełnomocnik Dyrektora Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Konsultant Wojewódzki ds. Zdrowia Publicznego województwa Wielkopolskiego.
mgr Urszula Rytel
Absolwentka Wydziału Techniki Śląskiego Uniwersytetu w Katowicach - Kierunek Informatyka. Od 26 lat pracuje w służbie zdrowia, początkowo na stanowisku pielęgniarki, a następnie informatyka, od 13 lat Kierownik Działu Informatyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Praktyk, posiada doświadczenie we wdrażaniu systemów informatycznych, zarządzaniu projektami informatycznymi ( posiadam certyfikat PRINCE 2), szkoleniowiec obsługi systemów informatycznych. Wdrożeniowiec Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w UCK integracji z różnym systemami zewnętrznymi celem wymiany EDM. Współrealizatorka projektów informatycznych takich jak: projekt Ministerstwa Zdrowia e-usługi, projekt realizowany w konsorcjum w Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Śląskim Urzędem Marszałkowskim - eCareMed, Zainteresowania: szeroko pojęte cyberbezpieczeństwo.
mgr Magdalena Motnyk
Członek PTKM. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierownik Sekcji Rozliczeń Narodowego Instytutu Onkologii Oddział w Gliwicach. Wykładowca Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w zakresie kontraktowania i rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej.
dr n. med. Sandra Kryska
Doktor nauk medycznych w dziedzinie zdrowie publiczne, nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem łącząca pracę dydaktyczno-naukową z praktyką jako audytor wewnętrzny Zintegrowanych Systemów Zarządzania Jakością oraz pełnomocnik ds. akredytacji w placówkach ochrony zdrowia, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia, prawa medycznego oraz zarządzania zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z jakością w ochronie zdrowia, akredytacją placówek medycznych, Systemami Zarządzania Jakością oraz prawami pacjenta. Pasjonatka technik i narzędzi umożliwiających poprawę szeroko rozumianej jakości. Autorka oraz współautorka publikacji naukowych traktujących o problematyce prawnomedycznej oraz związanej z jakością w ochronie zdrowia.
dr n. o zdr. Michał Chrobot
Ekspert ochrony zdrowia, trener i wykładowca. W 2003 r. ukończył studia uzupełniające magisterskie na Wydziale Finansów, na kierunku finanse i bankowość, Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a w 2004 r. studia magisterskie na kierunku prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dodatkowo w 2013 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania w podmiotach leczniczych w dobie przekształceń własnościowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W maju 2017 r. uzyskał tytuł doktora nauk o zdrowiu, specjalność zdrowie publiczne, nadany przez Radę I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2022r ukończył Executive Master of Business Administration (EMBA) Koder Medyczny.
Od początku swojej pracy zawodowej jest związany z systemem ochrony zdrowia w Polsce. Swoją pracę w 2001 roku zaczynał w Świętokrzyskiej Regionalnej Kasie Chorych w Kielcach, przekształconej później w Świętokrzyski OW NFZ. Od 2008 r. zatrudniony w Świętokrzyskim Centrum Onkologii SPZOZ w Kielcach (Pełnomocnik Dyrektora ds. Kontraktowania i Rozliczeń z NFZ; od 2010 r. Kierownik Działu Kontraktowania, Rozliczeń i Statystyki Medycznej ŚCO).
Od 2019 r. wykładowca akademicki na kilku uczelniach publicznych (Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) czy niepublicznych, także w ramach studiów podyplomowych na kierunkach MBA w ochronie zdrowia.
Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych, członek Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz Stowarzyszenia Menedżerów Ochrony Zdrowia.
mgr Beata Bąk
Obecnie Z-ca Dyrektora ds. Organizacyjnych i Świadczeń Medycznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z wykształcenia pedagog, ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Śląskimi oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia, oraz wsparcia menadżerskiego dla kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 1997r od początku swojej pracy zawodowej związana z systemem ochrony zdrowia. Kilkunastoletni praktyk w pracy w działach Kontraktowania i Rozliczania Świadczeń Medycznych
mgr Bartosz Maleszczuk
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku politologia, w zakresie administracji publicznej. W roku 2009 ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w zakresie zarządzania jednostkami opieki zdrowotnej oraz Executive Master of Business Administration (EMBA) Koder Medyczny.
W latach 2002-2007 pracował w Dziale Sprzedaży Usług Medycznych w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (Akademickim Szpitalu Klinicznym im. J. Mikulicza-Radeckiego). Od września 2007 roku pracuje w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Od grudnia 2014 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Dyrektora ds. Pakietu Onkologicznego, a od stycznia 2018 r. pełni funkcję Kierownika Działu Analiz i Rozliczeń Świadczeń Zdrowotnych DCO. Po konsolidacji szpitali pełni obecnie funkcję Kierownika Działu Sprzedaży Usług Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu
Inspektor Ochrony Danych Patryk Rozumek
Obecnie, od 2018 roku Inspektor Ochrony Danych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Z ochroną zdrowia związany od 2000 roku, kolejno na stanowiskach rejestratora medycznego, statystyka, Kierownika Sekcji Statystyki Medycznej i Działu Metodyczno-Organizacyjnego.
Studia wyższe na kierunku Administracja, studia podyplomowe w zakresie Inspektor Ochrony Danych. Auditor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji wg ISO 27001. Praktyk w zakresie kontraktowania i rozliczania świadczeń, organizacji funkcjonowania szpitala oraz wdrażania, utrzymania i rozwoju systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.
Beata Warecka -Śmietana
Menadżer w branży ochrony zdrowia, urzędnik państwowy, wieloletni pracownik Narodowego Funduszu Zdrowia obecnie p.o. Zastępcy Dyrektora do spraw Medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
mgr inż. Elżbieta Czech
Absolwentka Wydziału Matematyczno – Fizycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierunku Podstawowe Problemy Techniki. Od roku 2002 pracuje w Zakładzie Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zainteresowania naukowe obejmują statystyczną agregację danych epidemiologicznych w zakresie oceny związków przyczynowo - skutkowych pomiędzy jakością powietrza atmosferycznego, a stanem układu oddechowego mieszkańców woj. śląskiego.
dr hab. n. o zdr. Ewa Niewiadomska
Od roku 2009 pracuje w Zakładzie Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim statystycznej agregacji danych epidemiologicznych w zakresie oceny sytuacji zdrowotnej, wizualizacji wtórnych danych epidemiologicznych oraz szacowania ryzyka zdrowotnego przy pomocy modeli statystycznych i ich komputerowych implementacji.
mgr Krzysztof Morkis
Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych i Inwestycji Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Absolwent wyższych studiów ekonomicznych na kierunku marketingowe zarządzanie firmą. Ukończył także studia podyplomowe:
1) Audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych.
2) Administracja i zarządzanie.
3) Prawo gospodarcze i handlowe.
4) Strategie finansowe przedsiębiorstw.
w trakcie: Master of Business Administration w ochronie zdrowia.
studium: Zamówień publiczne.
Praktyk z dwudziestoletnim stażem pracy w tym na kierowniczych stanowiskach w zakładach opieki zdrowotnej oraz jednostkach budżetowych i samorządu terytorialnego. Członek komisji oceny projektów w RPO WSL 2014-2020. W ramach własnej działalności gospodarczej zajmował się m.in. doradztwem w zakresie kontaktowania i rozliczania świadczeń medycznych. Pełnił również funkcję Członka Zarządu w spółce konsultingowej. Doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. zamówienia publiczne, przetwarzanie danych osobowych, zintegrowany system zarządzania w tym kontrola zarządcza i ISO oraz analiza ryzyka, rozliczanie i kontraktowanie świadczeń medycznych. Kierował działem administracji oraz metodyczno-organizacyjnym w podmiotach leczniczych.
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie Nr 48/2024 z dnia 02.04.2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach sprawie Regulaminu studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Zajęcia realizowane są zgodnie z programem studiów określonych Uchwałą Nr 21/2024 Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z dnia 24 kwietnia 2024 r sprawie: zmiany Uchwały nr 48/2022 z dnia 29 czerwca 2022 r. ( z poźn. zm.)w sprawie uchwalenia programu studiów podyplomowych pn. "Koder medyczny" od roku akademickiego 2022/2023
Wysokość opłat za studia podyplomowe w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Zarządzenie 59/2024 z dnia 12.04.2024 Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 45/2024 z dnia 28.03. 2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie Regulaminu pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone w ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.