Neurologopedia kliniczna
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Studia podyplomowe „Neurologopedia kliniczna” mają na celu zdobycie nowych umiejętności i poszerzenia wiedzy pod okiem specjalistów z zakresu neurologopedii klinicznej, którzy przede wszystkim są klinicystami i praktykami, uznanymi w świecie nauki ekspertami w swoich dyscyplinach naukowych, w zakresie interdyscyplinarnego podejścia diagnostycznego.
Neurologopeda, to zawód, który pozwala łączyć umiejętności z zakresu wielu dyscyplin naukowych, zarówno medycznych, jak i humanistycznych. Dzięki temu możliwe jest holistyczne i podmiotowe postrzeganie problemów osób, u których pojawiają się trudności w komunikowaniu, zaburzenia połykania czy też zaburzenia mowy, będące często wynikiem uszkodzenia obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Ważne jest, aby neurologopeda posiadał interdyscyplinarne podejście diagnostyczne i solidnie zbudowany warsztat terapeutyczny, dający możliwości niesienia pomocy pacjentom dorosłym oraz dzieciom. W obecnej dobie istotne znaczenia w terapii mają mechanizmy neuroplastyczności i metody neurorehabilitacji, których efektywność jest udokumentowana wieloma badaniami naukowymi.
Studia podyplomowe „Neurologopedia kliniczna” skierowane są do logopedów, którzy ukończyli podyplomowe studia logopedyczne lub jednolite studia magisterskie ze specjalnością logopedyczną.
Studia podyplomowe „Neurologopedia kliniczna” są formą studiów niestacjonarnych i trwają 2 semestry.
Studia obejmują łącznie 270 godzin dydaktycznych z asystentem, w tym:
oraz pracę własna słuchacza 564 godzin.
Zajęcia realizowane są zgodnie z programem studiów określonych Uchwałą Senatu Uczelni nr 28/2023 w sprawie uchwalenia programu studiów podyplomowych pn. „Neurologopedia kliniczna” od roku akademickiego 2019/2020
Studia obejmują moduły przedmiotowe: medyczne, logopedyczne, neuropsychologiczne oraz pedagogiczne, realizowane w następującym podziale:
Program studiów obejmuje moduły zajęć związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS, o której mowa w ust.1 pkt 2, służąca zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych (na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11-12 i 16 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 roku, poz. 1668) i Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861 z póź. zm.).
Łączna liczba punktów ECTS = 47.
Warunkiem ukończenia niestacjonarnych studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich zajęć, stosownie do wymogów przewidzianych w programie studiów oraz zdanie egzaminu podyplomowego.
Miejsce realizacji zajęć stacjonarnych:
Zajęcia odbywają się hybrydowo, tj. stacjonarnie oraz z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
Zajęcia audytoryjne będą odbywały się w soboty i niedziele, zaś zajęcia praktyczne w placówkach zdrowia – w tygodniu oraz w soboty i niedziele.
Harmonogram zajęć:
neurologopedia_kliniczna_harmonogram_2024/25 grA dzieci
neurologopedia_kliniczna_harmonogram_2024/25 grB dorośli
ORGANIZACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2024/2025 DLA KIERUNKU NEUROLOGOPEDIA KLINICZNA
Semestr zimowy 14.09.2024-12.01.2025.
Sesja egzaminacyjna 13.01-26.01.2025
Sesja poprawkowa 27.01-9.02.2025
Semestr letni 14.02.2025- 08.06.2025
Sesja egzaminacyjna 09.06-06.07.2025
Sesja poprawkowa 1-14.09.2025
Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 została zamknięta z powodu wypełnienia limitu
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Zgodnie z regulaminem studiów podyplomowych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń po wykorzystaniu limitu rekrutacja może zostać zamknięta.
Dziekanat Wydziału Nauk Medycznych Katowice
Ul. Medyków 18,
40-752 Katowice
Przyjęcia interesantów – od poniedziałku do czwartku w godzinach: 8:30-14:00.
Agnieszka Filipek
e-mail:
tel.: (32) 208 86 65
Koszt studiów na rok akademicki 2024/2025: 8100,00 zł
Uczestnicy studiów podyplomowych dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo wnoszą ją w pełnej wysokości nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem pierwszych zajęć przewidzianych w harmonogramie zajęć.
Uczestnicy studiów podyplomowych dokonujący opłaty za studia podyplomowe w ratach, wnoszą ją wg poniższego harmonogramu:
Zarządzenie Nr 56/2024 z dnia 12.04.2024 Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe na kierunku „Neurologopedia Kliniczna” podjęte od roku akademickiego 2024/2025
Regulamin pobierania opłat za usługi edukacyjne świadczone w ramach kształcenia podyplomowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 45/2024 z dnia 28.03.2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Dr hab. n. med. Ewa Krzystanek
Koordynator Studiów Podyplomowych na Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach
Specjalista neurolog, od 20 lat związana z Katedrą i Kliniką Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie jej Kierownik. Jest zastępcą przewodniczącej Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przewodniczącą Śląskiego Oddziału Polskie Towarzystwa Elektrofizjologii Klinicznej (w tym zakresie licencja EEG).
Oddany dydaktyk, prowadząca zajęcia z neurologii dla przyszłych lekarzy w języku polskim i angielskim, organizator kursów specjalizacyjnych z zakresu chorób zapalnych i demielinizacyjnych,
a także zwyrodnieniowych. Realizowała również zajęcia dla kierunku neurologopedia, organizowanych dla CMKP przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Od lat zaangażowana w pracę ze studentami koła naukowego, co zaowocowało 21 pracami prezentowanymi na konferencjach, z których 10 wyróżniono (trzykrotnie miejsce 1). Jest promotorem trzech obronionych przewodów doktorskich.
Naukowo szczególnie zainteresowana stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami demielinizacyjnymi, ale realizuje również projekty naukowe z zakresu udarów mózgu i chorób neurozwyrodnieniowych.
Autorka 51 prac naukowych, w tym 10 rozdziałów w książkach fachowych oraz artykułu „Dysfagia po udarach mózgu - wskazówki diagnostyczne i terapeutyczne”, recenzowała prace z zakresu neurologopedii. Laureatka 10 Nagród Rektora w zakresie działań naukowych i organizacyjnych, a także trzykrotnie Travel Award przyznawanych za prace naukowe prezentowane w czasie kongresów European College of Neuropsychopharmacology. Uhonorowana również Indywidualną Nagrodą Ministra Zdrowia za osiągnięcia naukowe.
Opiekun kierunku
mgr Tatiana Lewicka - specjalista neurologopeda.
Od wielu lat zajmuje się problematyką schorzeń układu nerwowego oraz konsekwencjami jego uszkodzenia. Główny kierunek zainteresowań obejmuje dysfagię neurogenną, czyli zaburzenia połykania. Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu neurologopedii, pomocy dydaktycznych dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji poznawczych i komunikowania się. Wiodąca autorka pozycji poradnikowych dla pacjentów i opiekunów oraz osób zawodowo zajmujących się opieką nad osobami chorymi, m.in. ‘Vademecum sanitariusza’, ‘Ćwiczenia rehabilitacyjne i logopedyczne dla osób z chorobą Parkinsona’, ‘Vademecum dysfagii’, ‘Pacjent neurologiczny z rurką tracheostomijną’. Bierze czynny udział w wielu konferencjach oraz prowadzi warsztaty dla logopedów i neurologopedów.
Na co dzień pracuje w Oddziale Udarowym oraz Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, opiekuje się pacjentami z zaburzeniami mowy i komunikowania się, które są wynikiem udaru, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i innych schorzeń układu nerwowego. Ponadto interesuje się szeroko pojętymi zaburzeniami odżywiania - ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu leczenia żywieniowego i opieki metabolicznej (studia pod patronatem POLSPEN). Prowadzi zajęcia ze studentami neurobiologii, neurologopedii oraz medycyny, a także w ramach specjalizacji z zakresu neurologopedii, organizowanych dla CMKP przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Pani mgr nieustająco kształci siebie i widzi taką potrzebę wśród logopedów, szczególnie w zakresie praktycznej pracy z chorymi neurologicznie, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. To jej doświadczenie i obserwacje były inspiracją do stworzenia w SUM tego kierunku studiów podyplomowch
Dr hab. n. med. Ewa Emich-Widera, prof. SUM
Konsultant Krajowy w dziedzinie Neurologii Dziecięcej, wieloletni członek Komisji Neurologii Dziecięcej Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk i członek Komisji Akredytacyjnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej. Aktywnie uczestniczy w szkoleniu przed dyplomowym polsko i anglojęzycznych studentów wydziału lekarskiego, fizjoterapii oraz w szkoleniu podyplomowym lekarzy oraz terapeutów paramedycznych. Doświadczony dydaktyk uhonorowany medalem Komisji Edukacji Narodowej. Kierownik naukowy i organizacyjny oraz wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ogólnopolskich kursów specjalizacyjnych w zakresie neurologii dziecięcej i pediatrii. Współautor kolejnych programów specjalizacji z neurologii dziecięcej.
Dorobek naukowy obejmuje 124 publikacje w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, 12 rozdziałów w podręcznikach polskich. Wielokrotnie nagradzana nagrodami rektora SUM. Główne obszary pracy naukowej to padaczka, choroby naczyń mózgowych, zaburzenia rozwoju dzieci ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń ze spektrum autyzmu i zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
Nauczyciele akademiccy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, klinicyści i praktycy - uznani w świecie nauki eksperci w swoich dyscyplinach naukowych, w zakresie interdyscyplinarnego podejścia diagnostycznego.
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Iwona Maruniak-Chudek
Kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Gruszczyńska
Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej
dr hab. n. med. Ewa Krzystanek
Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii
Specjalista neurolog, od 20 lat związana z Katedrą i Kliniką Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie jej Kierownik.
Oddany dydaktyk, prowadząca zajęcia z neurologii dla przyszłych lekarzy w języku polskim i angielskim, organizator kursów specjalizacyjnych z zakresu chorób zapalnych i demielinizacyjnych, a także zwyrodnieniowych. Realizowała również zajęcia dla kierunku neurologopedia, organizowanych dla CMKP przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Od lat zaangażowana w pracę ze studentami koła naukowego, co zaowocowało 21 pracami prezentowanymi na konferencjach, z których 10 wyróżniono (trzykrotnie miejsce 1). Jest promotorem trzech obronionych przewodów doktorskich.
Naukowo szczególnie zainteresowana stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami demielinizacyjnymi, ale realizuje również projekty naukowe z zakresu udarów mózgu i chorób neurozwyrodnieniowych.
Jest zastępcą przewodniczącej Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przewodniczącą Śląskiego Oddziału Polskie Towarzystwa Elektrofizjologii Klinicznej (w tym zakresie licencja EEG).
dr hab.n.med. Joanna Siuda
Adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Neurologii
dr hab. n. med. Agnieszka Gorzkowska
Adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Neurologii
dr n.med. Justyna Tabaka-Pradela
starszy asystent, Oddział Neurologii, Uniwersyteckie Centrum kliniczne im. prof. K.Gibińskiego w Katowicach
lek. Maja Patalong-Ogiewa
Asystent dydaktyczny w Katedra Neurologii - Klinika Neurorehabilitacji
dr Natalia Józefacka
Doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, absolwentka SWPS w Warszawie na specjalności psychologia kliniczna dzieci i młodzieży. Adiunkt w Instytucie Psychologii, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się badaniami z pogranicza psychologii rozwojowej, klinicznej i poznawczej. Często pracuje w projektach interdyscyplinarnych związanych z neurologią, czy też onkologią. Dodatkowo klinicysta i diagnosta bardzo małych dzieci (do 1 r.ż.). Przez wiele lat związana z pracą, z rodzinami posiadającymi dzieci z niepełnosprawnością. Członek Evidence-Based International Early Intervention Office, organizacji zrzeszającej osoby pracujące z małymi dziećmi i ich rodzicami metodami popartymi dowodami naukowymi.
mgr Magdalena Szczepara-Fabian
Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach na kierunku fizjoterapii. Od samego początku, swojej kilkunastoletniej pracy zawodowej, związana z wczesną interwencją rozwoju dziecka. Absolwentka wielu kursów i szkoleń z zakresu terapii neurorozwojowej niemowląt i małych dzieci ( m.in. NDT- Bobath, PNF, skala NBAS, metoda SI, ocena globalnej motoryki wg Prechtla). Głównym elementem zainteresowań zawodowych i naukowych są zaburzenia samoregulacji niemowląt i małych dzieci. W tym właśnie temacie prowadzi badania naukowe i szkolenia. Obecnie zawodowo związana z Ośrodkiem Wczesnej Interwencji w Żorach.
dr hab.n.med. Joanna Siuda
Specjalista neurolog, od ponad 20 lat związana z Katedrą i Kliniką Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów III i IV roku Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach oraz zajęcia dla studentów anglojęzycznych SUM. Jest kierownikiem ćwiczeń polsko- i anglojęzycznych w Katedrze Neurologii w Katowicach. W latach 2012–2017 prowadziła wykłady na studiach podyplomowych z logopedii i neurologopedii na Wydz. Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Na zaproszenie komitetów naukowych i towarzystw naukowych prowadzi wykłady i warsztaty na temat chorób neurozwyrodnieniowych, np. w ramach Szkoły Młodych Neurologów oraz w ramach kursów anglojęzycznych pod auspicjami Movement Disorders Society (2018) i Mayo Clinic (2017, 2019). Jest kierownikiem specjalizacji z neurologii 2 lekarzy i 3 rezydentów oraz opiekunem naukowym 2 studentów Szkoły Doktorskiej.
Uczestniczy także aktywnie w życiu społeczności neurologów będąc członkiem Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącą Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, członkiem Zarządu Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych i Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół współwystępowania w chorobach neurozwyrodnieniowych objawów manifestujących się zaburzeniami funkcji poznawczych i różnorodnych zaburzeń ruchowych, stąd najistotniejszą część pracy naukowej poświęca badaniom obejmującym diagnostykę chorób neurozwyrodnieniowych z zastosowaniem wybranych biomarkerów genetycznych, biochemicznych i neuroobrazowych. Łączą one w sobie aspekt kliniczny i neurobiologiczny, wskazując na konieczność współpracy lekarzy klinicystów z naukowcami z różnych dziedzin nauk podstawowych.
Jest autorką lub współautorką ponad 120 prac naukowych, w tym 14 rozdziałów książkowych. Łączna wartość IF jest równa 112, indeks cytowań Hirscha wynosi – 14. Od 2012 r. jest członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Logopedia Silesiana”, a od 2021r. członkiem Rady Naukowej czasopisma „Neurologia i Neurochirurgia Polska”. Recenzuje artykuły polsko- i anglojęzyczne dla kilkunastu czasopism, takich jak: „Parkinsonism and Related Disorders”, „PLOS One”, European Journal of Neurology”, „Journal of Alzheimer’s disease”.
dr hab. n. med. Agnieszka Gorzkowska
Specjalista neurolog, specjalista psychologii klinicznej. Kierownik Kliniki Neurorehabilitacji Katedry Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Neurologii i Oddziałem Udarowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, zastępca Przewodniczącego Komisji Nauk Psychologicznych PAN w Katowicach.
Współzałożycielka kierunku Neurobiologia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Wieloletni dydaktyk – prowadziła lub prowadzi wykłady, seminaria, ćwiczenia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, słuchaczy studiów podyplomowych z Neurologopedii na UŚ i SUM w Katowicach, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik Kursów Podyplomowych CMKP dla specjalizujących się lekarzy. Wykładowca na licznych szkoleniach i konferencjach dla lekarzy.
Opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurorehabilitacji. Promotor prac magisterskich i doktorskich, recenzent kilkunastu dysertacji doktorskich.
Aktualnie współpracuje m.in. z Centrum Badania i Wdrażania Strategii Wspierającej Zdrowie w projekcie RIDage Regionalna Inicjatywa Doskonałości, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze udział w opracowaniu innowacyjnych metod terapii neuropsychologicznej osób dorosłych w ramach projektu współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Autorka i współautorka licznych publikacji oraz współtwórca rekomendacji z zakresu diagnostyki otępień.
Głównym obszarem zainteresowań naukowych są choroby neurozwyrodnieniowe OUN.
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 48/2024 z dnia 2 kwietnia 2024 r.
Zajęcia realizowane są zgodnie z programem studiów określonych Uchwałą Senatu Uczelni nr 28/2023 w sprawie uchwalenia programu studiów podyplomowych pn. „Neurologopedia kliniczna” od roku akademickiego 2019/2020.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem nr 56/2024 z dnia 17.04.2024 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe na kierunku „Neurologopedia kliniczna” w Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach podjęte w roku akademickim 2024/2025
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 48/2024 z dnia 02 kwietnia 2024 r. Rektora SUM.