Uniwersytet Trzeciego Wieku
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Trzeciego Wieku to pogłębianie swojej wiedzy, rozwijanie nowych zainteresowań, wysłuchanie wykładów wybitnych autorytetów naukowych a także poznanie innych podobnych do Państwa ciekawych świata i nie przejmujących się metryką ludzi.
Celem działania UTW jest:
Uniwersytet Trzeciego Wieku ma charakter otwarty.
Podstawą przyjęcia w poczet Słuchaczy jest ukończenie aktywności zawodowej lub ukończenie 55 roku życia.
Zajęcia w roku akademickim 2022/2023 będą odbywały się w każdą trzecią środę miesiąca o godz. 14.00.
Zajęcia odbywać się będą w formie stacjonarnej na terenie kampusu akademickiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
HARMONOGRAM ZAJĘĆ NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU WNOZ KATOWICE
ROK. AKAD. 2022/2023
Wykłady zaczynają się o godz. 14.00
UWAGA !!! ZAJĘCIA Z DN. 18.V.2023 ZOSTAŁY PRZENIESIONE NA 25.V.2023 R.
19.X.2022 Inauguracja Roku Akademickiego: prof. dr hab. n. med. Czesław Marcisz „Cukrzyca w starszym wieku – co warto wiedzieć”
16.XI.2022 wykład dr hab. n o zdr. Justyna Glik „Nowoczesne metody leczenia ran”
7.XII.2022 wykład dr hab. n. med. Rafał Młynarski, Prof. SUM „Zaburzenia rytmu serca – którędy droga?”
11.I.2023 wykład prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała: „Diagnostyka i leczenie chorób cywilizacyjnych narządu wzroku”
15.II.2023 Zajęcia w pracowni Zakładu Anatomii WNoZK – dr hab. n med. Wirginia Likus, Prof. SUM (3 godz.), mgr Michał Giller
15.III.2023 wykład dr hab. n. o zdr. Grzegorz Dziubanek, Prof. SUM „Zagrożenia zdrowia powodowane narażeniem na zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń”
19.IV.2023 wykład dr n. med. Marcin Tomsia – „Genetyka sądowa”
25.V.2023 wykład prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko „Nietrzymanie moczu”
21.VI.2023 wykład prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski „Arytmia grozi udarem”
Uroczyste zakończenie roku akademickiego
Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 prowadzona będzie dnia 22 września 2022 r. w godz. 9.00 – 12.00 w siedzibie Uniwersytetu, która mieści się w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przy ul. Medyków 12, pokój 313 (III piętro).
Kandydaci doręczają następujące dokumenty:
Okres bycia Słuchaczem jest nieograniczony. Słuchaczy obowiązuje coroczny wpis na kolejny rok akademicki poprzez dokonanie opłaty semestralnej/rocznej.
Opłata za uczestnictwo w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach od roku akademickiego 2021/2022:
Opłata wpisowa w wysokości – 5,00 zł
Opłata roczna w wysokości – 25,00 zł.
Wpłata może być dokonana gotówką w kasie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul Medyków 18 lub przelewem na konto lub na konto Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach:
ING Bank Śląski S.A. O/Katowice40 1050 1214 1000 0007 0000 9103
z podaniem tytułu wpłaty: „Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach opłata wpisowa/semestralna za semestr ……………………..”.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
dr hab. n o zdr. Agnieszka Młynarska, prof. SUM
dr hab. n. med. Agnieszka Młynarska, Prof. SUM pełni funkcję Kierownika Katedry Pielęgniarstwa oraz Kierownika Zakładu Gerontologii i Pielęgniarstwa Geriatrycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM. Pełni wiele funkcji organizacyjnych m.in. członek Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia, Członek Komisji Programowej na kierunku Elektroradiologia, Członek Komisji Programowej na kierunku Pielęgniarstwo, członek Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich SUM; członek Zespołu ds. Promocji Wydziału Nauk o Zdrowiu, Przewodnicząca Komisji ds. Ewaluacji Nauk o Zdrowiu. Pełni funkcje w Towarzystwach naukowych: Przewodnicząca Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej PTK (2009-2011), Sekretarz Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK (2015-2019), Przewodnicząca Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK od 2021; członek Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, Przewodnicząca Zespołu ds. Pielęgniarstwa Geriatrycznego Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.
Jest specjalistką z zakresu pielęgniarstwa kardiologicznego i geriatrycznego. Ukończyła kurs programowania stymulatorów: Certificate Course in Cardiac Rhythm Management for Clinicians & Allied Professionals (Hong Kong, 2009). Dorobek naukowy to ponad 250 artykułów i streszczeń zjazdowych krajowych i zagranicznych o łącznej wartości MNiSW 3009 i IF 130,872. Wykładowca podczas licznych konferencji krajowych i międzynarodowych. Dorobek naukowy i publikacyjny obejmuje głównie problematykę kardiologiczną oraz wieku podeszłego, zwłaszcza dotyczącą niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca oraz prewencji chorób sercowo-naczyniowych.
prof. zw. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Pracownik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dwukrotnie obejmowała funkcję Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, wspomagając w procesie kształcenia i zdobywania umiejętności pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeutów. Obecnie Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety tejże Uczelni. W pracy klinicznej swoją pasję zawodową skupia przede wszystkim na problemach niepłodności i towarzyszącym jej zaburzeniom endokrynologicznym, zespołu policystycznych jajników, ginekologii dziecięcej i dziewczęcej oraz menopauzy. Swoje zainteresowania rozwija w dziedzinie ginekologii estetycznej.
Autorka ponad 300 publikacji naukowych, jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, The european Society for Sexual Medicine, The International Society for Sexual Medicine, International Federtion of Pediatric and Adolescent Gynecology.
Profesor Skrzypulec-Plinta została wyróżniona licznymi nagrodami m.in. Hipokrates 2015 oraz odznaczeniem „Lekarz – przyjaciel kobiet”, przyznanym przez pacjentki. Jest również laureatką nagrody za szczególny wkład w interdyscyplinarny rozwój nauki o seksuologii, przyznanej przez PTGiO. Przez całe “życie medyczne” związana z problemami kobiet, walczy o profilaktykę zdrowotną w medycynie oraz rzetelną edukację seksualną
dr hab. n. med. Paweł Niemiec, prof. SUM
Absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 2000 roku uzyskał tytuł mgr biologii na podstawie pracy realizowanej w gliwickim oddziale Narodowego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Od 2000 roku zatrudniony w Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, początkowo na etacie asystenta, od 2007 roku (po uzyskaniu w 2006 roku stopnia naukowego dr n. med.) na etacie adiunkta. W 2016 roku uzyskał stopień naukowy dr hab. n. med. Od 2019 roku pracuje na stanowisku profesora SUM badawczo-dydaktycznego. Od lipca 2020 roku jest Kierownikiem Katedry Nauk Podstawowych i Zakładu Biochemii i Genetyki Medycznej.
Nauczyciel akademicki przedmiotów biochemia, genetyka, biologia medyczna, chemia medyczna (na kierunkach medycznych) oraz biologiczne podstawy zachowań (psychologia, coaching medyczny). Był promotorem w 22 pracach magisterskich, recenzentem w 20-tu pracach. Od 2016 roku jest członkiem Rady Nadzorującej Centrum Transferu Technologii, Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu (od 2019), Komisji Rekrutacyjnej Szkoły Doktorskiej dla dyscypliny nauk o zdrowiu (od 2020) i innych (Komisja Inwentaryzacyjna od 2008, Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna WNoZ w 2005 roku, komisje przetargowe, egzaminacyjne, konkursowe).
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół genetycznych i biochemicznych aspektów chorób o podłożu miażdżycowym, dziecięcego udaru niedokrwiennego mózgu, regeneracji urazów układu ruchu, nowotworów i autyzmu.
Jest laureatem jedenastu zespołowych nagród JM Rektora SUM w zakresie działalności naukowej, dwóch w zakresie działalności dydaktycznej oraz zespołowej nagrody Rektora SUM w zakresie działalności organizacyjnej
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop od 2018 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM. W latach 2012-2020 była kierownikiem Zakładu Patologii Ciąży Katedry Zdrowia Kobiety WNoZ w Katowicach. Jest specjalistką z zakresu położnictwa i ginekologii, seksuologii. Uzyskała międzynarodowy tytuł specjalisty z zakresu ginekologii dziecięcej i dziewczęcej (International Fellowship on Pediatric and Adolescent Gynecology).
Od 2016 roku prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Jest również członkiem zespołu ekspertów EURAPAG (European Association of Paediatric and Adolescent Gynaecology).
W strukturach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop pełni funkcje: Przewodniczącej Rady Bibliotecznej (od 2012); Członka Wydziałowej Komisji Doktoranckiej (od 2012); Członka Wydziałowej Komisji ds. Nauki (2012-2016); Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus+ na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach (od 2014); Przewodniczącej Wydziałowej Komisji Programowej dla Kierunku Położnictwo (2014-2018) oraz Członka Senackiej Komisji ds. Nauki (od 2016). Jest członkiem Zespołu Egzaminacyjnego do przeprowadzenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (od 2013); członkiem Zespołu Ekspertów do oceny wniosków o przyznanie stypendium Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia dla studentów oraz doktorantów (2016-2019).
W całym kilkunastoletnim okresie pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej główne zainteresowania naukowe prof. dr hab. n. med. Agnieszki Drosdzol-Cop dotyczyły ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, jak i seksuologii klinicznej. Laureatka Nagrody Głównej Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz licznych nagród JM Rektora SUM w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej.
dr hab. n. o zdr. Grzegorz Dziubanek, Prof. SUM
Prodziekan Ds. Studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu oraz Kierownika Katedry Zdrowia Środowiskowego WNoZB. W kadencji 2019-2020 pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącej Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu SUM. Pełnił wiele funkcji organizacyjnych m.in. był członkiem Komisji Rekrutacyjnej, Zespołu ds. Promocji Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Wydziałowej i Uczelnianej Komisji Wyborczej. Współorganizator kierunku studiów I i II stopnia Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym. Promotor licznych prac magisterskich i licencjackich, wieloletni opiekun Koła Naukowego przy Katedrze Zdrowia Środowiskowego. Pełni funkcję członka Rady Społecznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II SPSK Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Laureat dwóch drugich nagród Konkursu „Dum spiro, spero” za najlepsze prace naukowe dotyczące wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Wojskowy Instytut Medyczny 2017, 2018). Odznaczony Srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego (2015). Jest wielokrotnym laureatem nagród JM Rektora SUM. Główne zainteresowania naukowe dra hab. Grzegorza Dziubanka dotyczą środowiskowych uwarunkowań zdrowia, oceny ryzyka zdrowotnego związanego z narażeniem populacji na zanieczyszczenia powietrza, metale ciężkie oraz chlorowcopochodne trwałe zanieczyszczenia organiczne.
dr hab. n. o zdr. Monika Bąk-Sosnowska
W 2000 r. ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2003r. uzyskała specjalizację z zakresu psychologii klinicznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W 2008 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie psychologia, zaś w 2017 r. stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu, nadany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
W latach 2000-2003 pracowała jako konsultant w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Katowicach. Od roku 2002 do chwili obecnej – jako asystent a następnie adiunkt w Zakładzie Psychologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 2012 roku pełni funkcję kierownika tegoż Zakładu, a od 2018 r. również kierownika Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych. Zajmuje się badaniami naukowymi oraz dydaktyką z zakresu psychologii klinicznej i psychologii zdrowia.
Przewodniczy Sekcji Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, prowadzi szkolenia dla kadry medycznej z zakresu relacji z pacjentem cierpiącym na zaburzenia odżywiania się i otyłość. Jest autorką lub współautorką pięciu monografii oraz kilkudziesięciu prac naukowych i popularno-naukowych z zakresu psychologii zdrowia, wykładowcą na konferencjach i zjazdach naukowych, laureatką nagród naukowych (m.in. Virtuti Medicinali, Copernicus Prize, Diamond Pen) i dydaktycznych (np. Medal Komisji Edukacji Narodowej).
Od roku 2007 prowadzi własną praktykę kliniczną, w ramach której zajmuje się terapią osób w kryzysie, cierpiących na zaburzenia psychosomatyczne oraz na zaburzenia odżywiania się i otyłość. Wiedzę psychologiczną propaguje w mediach oraz angażując się w lokalne programy edukacyjne i kampanie społeczne na rzecz zdrowego stylu życia.
dr hab. n. med. Rafał Młynarski
Lekarz, kardiolog, dr hab. n. med., zatrudniony w Klinice Elektrokardiologii i Niewydolności Serca na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach posadowionej w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach.
Dorobek naukowy to ponad 240 publikacji krajowych i zagranicznych (m.in. ponad 60 artykułów i ponad 160 streszczeń zjazdowych) o łącznej wartości MNiSW 1799 i IF 80.602. Jest wspóredaktorem książki „Standardy kardiologiczne 2020 okiem echokardiografisty”, współautorem rozdziału „Niewydolność serca w kardiomiopatiach – echo i nie tylko”. Ponadto jest współautorem pięciu innych rozdziałów w książkach.
Umiejętności doskonalił i poszerzał wiedzę podczas wielu staży oraz warsztatów, które odbył m.in. w: University Hospital of Zürich (Szwajcaria 2012); Tolochenaz (warsztaty „Yes we scan”, Szwajcaria 2015); Uniw. Medycznym we Wrocławiu (Polska 2018); University of Presov – Faculty of Health Care (Słowacja 2020). Posiada Certyfikat Indywidualny Pol. Tow. Kardiologicznego: „Operator elektroterapii w zakresie PM, ICD” (2015 – 2022).
W pracy naukowo-badawczej M. zajmuje się głównie dwoma obszernymi zagadnieniami, są to: przyżyciowe obrazowanie układu żylnego serca oraz wpływ zespołu kruchości na różne aspekty życia pacjentów leczonych elektroterapią stałą.
dr hab. n. med. Wirginia Likus, prof. SUM
z wykształcenia biotechnolog, z zamiłowania anatom.
Pracownik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, obecnie pełni funkcje Kierownika Zakładu Anatomii Katedry Nauk Podstawowych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach oraz Koordynatora Zespołu ds. Promocji Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Jako dydaktyk uczy anatomii studentów: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii i elektroradiologii. Prowadzi także badania naukowe. Zainteresowania naukowe obejmują kilka obszarów: morfometrię w oparciu
o badania obrazowe, antropometrię, badania nad aspektem donacji ciała oraz badania biomateriałów
i ich wykorzystania w medycynie.
Jest autorką 162 prac w tym: 55 publikacji naukowych, 7 rozdziałów w książkach polskich
i zagranicznych oraz monografii. Za osiągnięcia naukowe otrzymała kilka nagród JM Rektora SUM. Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych zarówno polskich jak i zagranicznych. Członkini Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów.
mgr Michał Giller
Asystent dydaktyczny Zakładu Anatomii Katedry Nauk Podstawowych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Aktywny fizjoterapeuta, na co dzień pracujący z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Pracując z pacjentem podchodzi funkcjonalnie od problemu. Uważa, że kluczem do efektywnej terapii jest współpraca na linii pacjent – fizjoterapeuta.
Od lat pasjonuje się anatomią – głównie prosektoryjną, a aktualnie stara się zainteresować nią studentów kierunków: fizjoterapia, pielęgniarstwo, elektroradiologia oraz położnictwo. Prelegent na licznych konferencjach m.in. na VI Konferencji Stowarzyszenia Terapeutów Manualnych NOMPT PL.
prof. dr hab. n. med. Czesław Marcisz
Prof. dr hab. n. med. Czesław Marcisz jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jest specjalistą chorób wewnętrznych i geriatrii. Był kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych oraz kierownikiem Katedry Pielęgniarstwa i Zakładu Gerontologii i Pielęgniarstwa Geriatrycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez 2 kadencje pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM. Obecnie przebywa na emeryturze.
Jest autorem i współautorem ok. 180 publikacji naukowych i ok. 190 prac konferencyjnych i zjazdowych. Dorobek naukowy i publikacyjny prof. Marcisza obejmuje głownie problematykę endokrynologiczną, zwłaszcza dotyczącą chorób tarczycy, oraz kardiologiczną i pulmonologiczną. Wśród zainteresowań badawczych mieści się również ocena wpływu środowiska pracy na zdrowie człowieka oraz badania wpływu różnych chorób na jakość życia i także problematyka zdrowotna osób w starszym wieku.
Został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej i odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” oraz był wyróżniony przez pacjentów tytułem honorowym „Lekarz Niezwykły”.
dr hab. n. med. Jacek Durmała
Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W Śląskiej Akademii Medycznej zatrudniony od 1990 roku, początkowo w Katedrze i Klinice Kardiologii Dziecięcej, a następnie w Katedrze i Klinice. Lekarz – specjalista pediatrii i rehabilitacji medycznej. Stypendysta Uniwersytetu w Padwie w latach 1997-1998. Od 2004 roku kierownik Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji 2008-2016. Prezes X kadencji Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji (2016-19). Członek Zarządu Głównego International Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment SOSORT od 2012 r. President of International Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment w latach 2016/2017. Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (kadencja 2016-2020),
Zainteresowania naukowo-badawcze mają charakter interdyscyplinarny. Od początku głównym obszarem zainteresowań była szeroko rozumiana diagnostyka czynnościowa: koncentrował się na fizjologii i patofizjologii wieku zarówno rozwojowego, jak i podeszłego. Problematyka prowadzonych badań ewoluowała, począwszy od oceny czynnościowej układu krążenia i oddechowego, poprzez ocenę narządu ruchu, obejmując ostatecznie całościowy zakres oceny efektywności programów rehabilitacji z uwzględnieniem biopsychospołecznego modelu kompleksowej rehabilitacji. Aktualnie głównym tematem badawczym pozostaje kompleksowa (multiprofesjonalna i intredyscyplinarna) rehabilitacja, w tym z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi pomiarowych oraz terapeutycznych. Mimo aktywnej pracy naukowej pozostaje lekarzem praktykiem. Uczestniczył w pracach zespołów eksperckich, których działalność dotyczyła m.in: opracowania projektu „Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020” (Ministerstwo Zdrowia), opracowania i aktualizacji programu specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej (CMKP), opracowania polskiej wersji zestawu rehabilitacyjnego ICF (Uniw. Medyczny w Łodzi), opracowania zmian w zakresie systemu lecznictwa uzdrowiskowego (Ministerstwo Zdrowia), zmian w świadczeniach w zakresie rehabilitacji leczniczej (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji), opracowania mapy potrzeb zdrowotnych w dziedzinie rehabilitacji (Ministerstwo Zdrowia), wypracowania modelu kompleksowej rehabilitacji ukierunkowanej na aktywizację zawodową (Państw. Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ZUS, Centralny Inst. Ochrony Pracy). Jest współautorem Regionalnego Programu Zdrowotnego Województwa Śląskiego na lata 2017-2021 pn. „Program Zdrowotnego Kręgosłupa”.
Do najważniejszych nagród należy: Brązowy medal za patent – The Belgian and International Trade Fair for Technological Innovation for the innovation Multi-chamber sensomotoric feedback exercise cushion. 2015 oraz tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich 2016.
Jest promotorem i recenzentem wielu dysertacji doktorskich, rozpraw habilitacyjnych oraz licznych prac magisterskich i licencjackich. Autor/współautor 170 publikacji pełnotekstowych, ponad 180 doniesień zjazdowych oraz 1 patentu.
Obsługa administracyjna:
Godziny urzędowania od poniedziałku do czwartku: 8.00 -14.00
mgr Anna Olejko
tel. 32/359 81 91
e-mail: utwwnoz@sum.edu.pl
Regulamin Uniwersytetu Trzeciego wieku w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 33/2020 z dnia 2 marca 2020 r.
Wysokość opłat za uczestnictwo w Uniwersytecie Trzeciego Wieku działających przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach od roku akademickiego 2020/2021 reguluje Zarządzenie Nr 175/2020 z dnia 06.10.2020 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Uprzejmie zapraszam po odbiór biletów na koncert z okazji Dnia…