Uniwersytet Pierwszego Wieku
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Zobacz jak fajnie jest z nami !!!
Celem działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach na kierunku ,,Ciało bez tajemnic” zapoznanie dzieci w wieku 9-13 lat z:
Rok akademicki Uniwersytetu Pierwszego Wieku na kierunku ,,Ciało bez tajemnic” jest zgodny z organizacją roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i podzielony jest na dwa semestry, zimowy i letni.
Zajęcia teoretyczne odbywają się raz w miesiącu w soboty, w ramach kilku 45 minutowych wykładów oraz 90 minutowych zajęć warsztatowych.
Słuchacz zobowiązany jest do systematycznego uczestnictwa w zajęciach. Nieobecności wymagają usprawiedliwienia od opiekuna/rodzica.
W czasie zajęć słuchacze znajdują się pod opieką pracowników SUM i nie mogą samowolnie opuszczać sal wykładowych/ćwiczeniowych oraz budynku Uczelni.
Przed rozpoczęciem zajęć w każdym roku akademickim odbędzie się zebranie z rodzicami /opiekunami
Każdy słuchacz otrzymuje:
Rodzic / opiekun słuchacza zobowiązany jest do odebrania dziecka z budynku, w kt6rym odbywały się zajęcia, niezwłocznie po ich zakończeniu.
Rodzic/opiekun zobowiązany jest do śledzenia na bieżąco informacji umieszczanych na stronie internetowej Uniwersytetu Pierwszego Wieku na kierunku ,,Ciało bez tajemnic”.
Rok akademicki Uniwersytetu Pierwszego Wieku na kierunku ,,Ciało bez tajemnic” jest zgodny z organizacją roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i podzielony jest na dwa semestry, zimowy i letni.
Rok akademicki 2021/2022 rozpoczyna się od 1.10.2021 do 30.09.2022 r.
Zajęcia teoretyczne odbywają się raz w miesiącu w soboty, w ramach kilku 45 minutowych wykładów oraz 90 minutowych zajęć warsztatowych.
Rekrutacja na Uniwersytet Pierwszego Wieku w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach – kierunek Ciało bez tajemnic będzie odbywała się corocznie od miesiąca września do wyczerpania limitu miejsc. O wpisie na listę studentów Uniwersytetu Pierwszego Wieku decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Należy uzupełnić białe pola formularza i ich zapisanie w plik, którego nazwą ma być imię i nazwisko dziecka, np.: „Jan Kowalski.doc”. Tak przygotowany plik proszę przesłać pocztą e-mail na adres: michal.michalski@sum.edu.pl
Rodzic/opiekun zostanie powiadomiony drogą elektroniczną lub telefonicznie o wpisie dziecka na listę studentów Uniwersytetu Pierwszego Wieku.
Po otrzymaniu informacji, o przyjęciu Rodzic/Opiekun dziecka zobowiązany jest do:
Wysokość opłaty za uczestnictwo w Uniwersytecie Pierwszego Wieku, działającym przy Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach -zastanie podana wkrótce
W przypadku wniesienia całościowej opłaty do dnia 30 listopada przysługuje zniżka w wysokości 5%.
Rodzeństwu, które uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Pierwszego Wieku od roku akademickiego 2014/2015 przysługuje zniżka w wysokości 10% dla każdego dziecka. Zniżki o których mowa powyżej nie sumują się.
Wpłata może być dokonana gotówką w kasie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach lub przelewem na konto:
ING Bank Śląski S.A. O/Katowice
40 1050 1214 1000 0007 0000 9103
z podaniem tytułu wpłaty: „Uniwersytet Pierwszego Wieku”
Niedokonanie opłaty w powyższych terminach stanowi podstawę do skreślenia z listy Słuchaczy Uniwersytetu Pierwszego Wieku (na podstawie Zarządzenia Rektora nr 123/2012). Dowód wpłaty za uczestnictwo w Uniwersytecie Pierwszego Wieku winien zostać przedłożony przez Słuchacza w sekretariacie Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu
Podstawą do udziału w zajęciach jest zawarcie umowy uczestnictwa w Uniwersytecie Pierwszego Wieku na kierunki „Ciało bez tajemnic, pomiędzy Uczelnią a Rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka
dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk
fizjoterapeuta, Kierownik Zakładu Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Od kilkunastu lat zajmuje się badaniem nad czynnikami wpływającymi na kształtowanie prawidłowej postawy ciała u dzieci i młodzieży oraz sposobami zapobiegania nieprawidłowościom w jej obrębie. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii, ergonomii, aktywności fizycznej oraz szeroko rozumianej prewencji chorób cywilizacyjnych i fizjoprofilaktyki. Współpracuje z naukowcami z Uniwersytetów w Niemczech, USA, Hiszpanii oraz Libanu. Jest autorem i współautorem kilku projektów profilaktyczno-zdrowotnych dla dzieci o charakterze społecznym, popularyzujących naukę. Eksperta naukowy przy opracowywaniu Regionalnych Programów Zdrowotnych województwa Śląskiego. Należy do grona Rzeczników Nauki w Terenie. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ukończyła liczne kursy z zakresu zniekształceń statycznych ciała u dzieci i młodzieży. Certyfikowany Terapeuta metod FITS i SEAS
dr n. o zdr. Iwona Nowakowska
doktor nauk o zdrowiu, Kierownik Zakładu Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Autor i współautor wielu publikacji i rozdziałów w monografii oraz uczestnik konferencji i szkoleń zawodowych. Prowadzi zajęcia z Masażu Metod Specjalnych. Główne zainteresowania zawodowe i naukowe autora koncentrują się wokół oceny postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z chorobami naczyń obwodowych, zastosowanie nowoczesnych metod z zakresu fizykoterapii. Ponadto to zajmuje się badaniami z zakresu fizjoterapii onkologicznej, wad postawy.
mgr Jacek Sołtys
fizjoterapeuta, wykładowca w Zakładzie Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Od 15 lat zajmuję się szeroko pojętą obiektywizacją procesów fizjoterapeutycznych. W pracy stosuję elementy diagnostyczne – laboratorium analizy ruchu – w którym jednym z narzędzi jest monitorowanie procesów zachowania stabilności pozycji stojącej człowieka za pomocą analizy sił reakcji podłoża z wykorzystaniem platform dynamometrycznych.
mgr Magdalena Anton
asystent dydaktyczny w Zakładzie Propedeutyki i Pielęgniarstwa Katedry Pielęgniarstwa WNoZ w Katowicach. Współautor wielu publikacji oraz uczestnik konferencji i szkoleń zawodowych. Główne zainteresowania zawodowe to epidemiologia diabetologia prawo medyczne. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Prawo w ochronie zdrowia.
mgr Aleksandra Krupa
wykładowca w Zakładzie Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz położna w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Autor i współautor publikacji z zakresu zdrowia seksualnego i seksuologii. Staram się łączyć wykształcenie pedagogiczne z praktyką. Zajmuję się głównie edukacją seksualną, zdrowiem i seksualnością osób niepełnosprawnych oraz pomocą w trudnościach związanych z laktacją.
mgr Marzena Bednarczyk
wykładowca w Zakładzie Propedeutyki Położnictwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje na stanowisku – Położona w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu im. prof. Wojciecha Starzewskiego. W 2020 roku rozpoczęła specjalizację ginekologiczno-położniczą oraz kurs terapii czaszkowo-krzyżowej. Jest autorem oraz współautorem publikacji naukowych. Ukończyła medyczne szkolenia oraz kursy specjalistyczne.
![]()
mgr Aleksandra Romańska
absolwentka Oddziału Pielęgniarstwa Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, wykładowca w Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Opieki Pielęgniarskiej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, opiekun praktyk z anestezjologii i pielęgniarstwa w stanach zagrożenia życia, oraz anestezjologii i opieki nad chorym mechanicznie wentylowanym. Ukończyła liczne kursy specjalistyczne. Instruktor AHA ( American Heart Association) z zakresu podstawowych (BLS) i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych (ACLS) i dzieci (PALS). Doświadczenie zawodowe zdobywała w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci, oraz w Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, oraz Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Prowadziła kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wśród strażaków województwa śląskiego.
dr nauk humanistycznych Monika Fajler
pracownik Zakładu Filozofii i Bioetyki. Filozof i coach. W ramach Uniwersytetu I wieku, wprowadza młodzież w podstawowe zagadnienia z zakresu filozofii. Zachęca do twórczego i samodzielnego myślenia.
mgr Katarzyna Gwizdek
absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapia oraz studiów podyplomowych na kierunku Żywienie i suplementacja osób aktywnych fizycznie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Doktorantka Kolegium Szkoły Doktorskiej Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Asystent dydaktyczny, kierownik ćwiczeń Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajmuje się kinezjologią, ergonomią, fizjoprofilaktyką, aktywnością fizyczną, dietetyką, medycyną sportową, ortopedią i traumatologią.
![]()
dr n. o zdrowiu Eliza Pawełczak-Pilot
absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykładowca na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Uczestnik badań naukowych. Autor kilku opublikowanych artykułów medycznych.
mgr Ewelina Grabska
fizjoterapeuta, doktorantka Kolegium Szkoły Doktorskiej Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, wykładowca w Zakładzie Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zainteresowania naukowe i zawodowe centralizuje wokół problematyki występowania dolegliwości bólowych w różnych grupach zawodowych, ergonomii oraz tematyki osób w wieku geriatrycznym .
Michał Michalski
Telefon 32 208 87 12 od poniedziałku do piątku godz. 8.00 -15.00,
email: michal.michalski@sum.edu.pl
Zarządzenie Nr 34/2020 z dnia 02.03.2020 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie; wprowadzenia ,,Regulaminu Uniwersytetu Pierwszego Wieku kierunek Ciało bez Tajemnic” w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach”
Zarządzenie Nr 163/2014 z dnia 19.11.2014 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zmieniające Zarządzenie Nr 123/2012 z dnia 02.08.2012 r. z późn. zm. w sprawie: wysokości opłaty za uczestnictwo w Uniwersytecie Pierwszego Wieku, działającym przy Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach od roku akademickiego 2012/2013