Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Celem studiów jest przekazanie słuchaczom aktualnej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, umiejętności konstruowania programów w zakresie poszczególnych celów zdrowotnych oraz realizowania podstawowych prozdrowotnych przedsięwzięć profilaktycznych i edukacyjnych w społeczności lokalnej, środowisku pracy, nauczania i wychowania, zakładach opieki zdrowotnej oraz placówkach opieki społecznej.
Studia podyplomowe „Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna” są przeznaczone dla osób związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia w aspekcie organizacyjno-funkcjonalnym, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów wyższych
Studia podyplomowe „Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna” skierowane są do:
Pracowników mass-mediów zajmujących się promocją zdrowia i edukacją zdrowotną
Studia podyplomowe „Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna” są formą studiów niestacjonarnych. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formie wykładów, seminariów.
Maksymalnie 8 godzin lekcyjnych dziennie w wyznaczone średnio co dwa tygodnie terminy zjazdów (sobota i niedziela).
Studia obejmują łącznie 188 godziny dydaktyczne, w tym:
oraz pracę własną słuchacza 1612 godzin
Do pobrania: siatka godzin
Zajęcia odbywają się kolejno w trzech blokach tematycznych:
– polityka zdrowotna
– profilaktyka chorób
– edukacja zdrowotna
Program studiów obejmuje moduły zajęć związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS, o której mowa w ust.1 pkt 2, służąca zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych (na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11-12 i 16 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 roku, poz. 1668) i Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861 z póź. zm.).
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie zajęć przewidzianych programem studiów oraz zdanie egzaminu końcowego. Po zakończeniu słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Miejsce realizacji Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Bytom ul. Piekarska 18).
Harmonogram zajęć zostanie podany w terminie co najmniej 14 dni przed datą uruchomienia studiów.
Termin rekrutacji: 18.07.2022 do 20.09.2022 lub do wyczerpania limitu miejsc
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Zgodnie z regulaminem studiów podyplomowych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń po wykorzystaniu limitu rekrutacja może zostać zamknięta.
Dziekanat Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
ul. Piekarska 18, 41-902 Bytom,
Przyjęcia interesantów – od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-15:00.
Magdalena Kos
e-mail: magdalena.kos@sum.edu.pl
tel.: (32) 397-65-36
Koszt studiów: 2970 zł
1.Słuchacze dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo za semestr, wnoszą ją w pełnej wysokości w następujących terminach:
Wpłata powinna być dokonana na indywidualny numer rachunku bankowego słuchacza wygenerowany w systemie elektronicznym Wirtualny Dziekanat z podaniem tytułu wpłaty:
„ Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu opłata za studia podyplomowe na kierunku „Koder Medyczny” rata….
Wysokość opłat za studia podyplomowe w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Zarządzenie Nr 118/2022 z dnia 18.07.2022 r. Rektora SUM
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 200/2019 z dnia 17 grudnia 2019 r. Rektora SUM
dr hab. nauk o zdrowiu Joanna Woźniak-Holecka
Dr hab. n. o zdrowiu Joanna Woźniak-Holecka – Kierownik Zakładu Promocji Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jej zainteresowania naukowo – badawcze skupiają się wokół zdrowia publicznego, promocji zdrowia, programów polityki zdrowotnej, modeli i rodzajów edukacji zdrowotnej.
Autorka ponad 130 recenzowanych publikacji i doniesień zjazdowych z w/w obszaru, współautorka wielu regionalnych, powiatowych i gminnych programów polityki zdrowotnych, lokalnych strategii zdrowia oraz strategii zdrowia psychicznego. Uczestnik europejskich i krajowych projektów badawczych z zakresu zdrowia publicznego i promocji zdrowia.
Dr hab. nauk o zdrowiu Grzegorz Dziubanek, prof. SUM
zatrudniony w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach od 2005 roku. Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Zdrowia Środowiskowego oraz Zakładu Środowiskowych Czynników Ryzyka Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Zastępca Przewodniczącej Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu SUM w kadencji 2019-2020.
Pełnił wiele funkcji organizacyjnych m.in. był członkiem Komisji Rekrutacyjnej, Zespołu ds. Promocji Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Wydziałowej i Uczelnianej Komisji Wyborczej. Współorganizator kierunku studiów I i II stopnia Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym. Promotor licznych prac magisterskich i licencjackich, wieloletni opiekun Koła Naukowego przy Katedrze Zdrowia Środowiskowego. Pełni funkcję członka Rady Społecznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II SPSK Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w kadencji 2016-2020. Laureat dwóch drugich nagród Konkursu „Dum spiro, spero” za najlepsze prace naukowe dotyczące wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Wojskowy Instytut Medyczny 2017, 2018). Odznaczony Srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego (2015). Jest wielokrotnym laureatem nagród JM Rektora SUM.
Główne zainteresowania naukowe dra hab. Grzegorza Dziubanka dotyczą środowiskowych uwarunkowań zdrowia, oceny ryzyka zdrowotnego związanego z narażeniem populacji na zanieczyszczenia powietrza, metale ciężkie oraz chlorowcopochodne trwałe zanieczyszczenia organiczne.
dr hab. n. o zarz. i jakości Magdalena Syrkiewicz-Świtała
ekonomista, adiunkt habilitowany w Zakładzie Ekonomiki i Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz międzyuczelnianych studiów podyplomowych w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia organizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski. Członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (PTZP), przewodnicząca śląskiego oddziału PTZP oraz członek European Public Health Association (EUPHA). Autorka oraz współautorka ponad 140 publikacji z zakresu ekonomiki i zarządzania w ochronie zdrowia, w tym kilku pozycji zwartych oraz kilkudziesięciu artykułów w czasopismach recenzowanych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Redaktor m.in. monografii „Marketing w ochronie zdrowia” (Marketing in health care) oraz „Ekonomika i zarządzanie w ochronie zdrowia” (Economics and management in health care system). Wykonawca badań dotyczących zdrowia publicznego w projekcie europejskim i w dwóch projektach krajowych. Uczestnik i organizator wielu konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym w tym zakresie. Odbyła staże naukowe we Francji, na Ukrainie oraz w Japonii. Swoje zainteresowania w szczególności koncentruje na zarządzaniu i ekonomice w ochronie zdrowia.
Dr hab. n o zdr. Joanna Woźniak-Holecka
Dr hab. n. o zdrowiu Joanna Woźniak-Holecka – Kierownik Zakładu Promocji Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jej zainteresowania naukowo – badawcze skupiają się wokół zdrowia publicznego, promocji zdrowia, programów polityki zdrowotnej, modeli i rodzajów edukacji zdrowotnej.
Autorka ponad 130 recenzowanych publikacji i doniesień zjazdowych z w/w obszaru, współautorka wielu regionalnych, powiatowych i gminnych programów polityki zdrowotnych, lokalnych strategii zdrowia oraz strategii zdrowia psychicznego. Uczestnik europejskich i krajowych projektów badawczych z zakresu zdrowia publicznego i promocji zdrowia.
Dr hab. n. o zdr. Piotr Romaniuk prof. SUM
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, doktor habilitowany nauk o zdrowiu, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Absolwent Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie również obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Kapitał społeczny jako czynnik warunkujący funkcjonowanie instytucji demokratycznych”. Pracownik Zakładu Polityki Zdrowotnej SUM od 2003 roku. Autor ponad stu dwudziestu publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych oraz polskich i międzynarodowych monografiach o łącznej wartości współczynnika Impact Factor 97.990 pkt. Uczestnik konferencji naukowych m.in. w Tokio, Bangkoku, Jerozolimie, Marsylii, Mediolanie, Atenach, Glasgow, Telford, Edynburgu, Utrechcie, Montreux, Brukseli, Heidelbergu, Muenster, Leuven i Kownie.
W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami z obszaru organizacji i funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce i krajach transformujących się, osadzeniem polityki społecznej i zdrowotnej w procesach sprawowania władzy politycznej oraz demokratycznej rywalizacji, a także polityką żywieniową, zarządzaniem w ochronie zdrowia i społeczno-politycznymi uwarunkowaniami efektywności systemów zdrowotnych.
Dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska
Dr n.med. Jolanta Malinowska-Borowska, adiunkt w Zakładzie Toksykologii i Ochrony Zdrowia w Środowisku Pracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, reprezentant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Komitecie Technicznym KT 157 ds. Zagrożeń Fizycznych w Środowisku Pracy Polskiego Komitetu Normalizacyjnego PKN, ekspert ds. wibracji miejscowych (TC 108/ SC 4, WG 8) Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO, członek Polskiego Towarzystwa Higienicznego, autor i współautor 50 publikacji o łącznej punktacji 30,00 Impact Factor oraz 697 punkty MEiN dotyczących zawodowych zagrożeń zdrowotnych oraz organizacji bezpiecznej i ergonomicznej pracy.
Dr n o zdr. Katarzyna Brukało
Katarzyna Brukało – doktor nauk o zdrowiu, MBA w ochronie zdrowia, asystent dydaktyczny w Zakładzie Polityki Zdrowotnej Katedry Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zainteresowania naukowe: polityka żywieniowa, lokalna polityka zdrowotna, dietetyka kliniczna.
Nominowana przez Europejską Federacją Stowarzyszeń Dietetyków – The European Federation of the Associations of Dietitians na członka European Specialist Dietetic Network (ESDN) for Older Adults na kadencję 2020 – 2024.
Realizator i badacz w licznych międzynarodowych projektach naukowych pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Unii Europejskiej, m.in.:
• Essential Public Health Operations (EPHOs; 2015)
• Joint Action on Nutrition and Physical Activity (JANPA; 2015-2018)
• Joint Action on Health Equity Europe (JAHEE; 2018-2021)
• Policy Evaluation Network (PEN; 2019-2021)
• Joint Action on implementation of validated best practices in Nutrition (Best Re-MaP; 2020-2022)
Odbyła również 3-tygodniowy wyjazd szkoleniowy na Uniwersytet w Lund w Szwecji, czego efektem było uzyskanie tytułu trenera kompetencji miękkich (Soft Skills & Entrepreneur- Training of Trainers).
Pełniąc rolę eksperta Ministerstwa Zdrowia z zakresu zdrowia publicznego współtworzyła Mapy Potrzeb Zdrowotnych w zakresie niewydolności serca. Aktualnie, zaangażowana również w realizację projektu „ProfiBaza” realizowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Prowadzi także działania z zakresu promocji zdrowia oraz edukacji i poradnictwa żywieniowego, szczególnie wśród osób starszych (ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne).
Laureatka nagród JM Rektora za działalność naukową i dydaktyczną, a także laureatka konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Trans.Formation.Doc” oraz „Młodzi Zdolni-Mój Pomysł dla Polski (2016)”. Zajęła IV miejsce w Plebiscycie Osobowość Roku 2019-województwo śląskie w kategorii Nauka, gdzie była nominowana za ważną społecznie działalność naukową.
Dr hab. n o zdr. Joanna Głogowska-Ligus
Dr hab. n. o zdrowiu Joanna Głogowska-Ligus, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, pełni funkcję Kierownika Zakładu Epidemiologii Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest członkiem Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia (2017-2020), Zespołu ds. Logo HR Excellence in Research (2016-2020), Zespołu Koordynującego Proces Kształcenia (2015-2020), Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej WNoZ w Bytomiu
do prowadzenia postępowania rekrutacyjnego na studiach podyplomowych (2018-2020), Wydziałowej Komisji Wyborczej (2016-2020). W latach 2012-2017 była członkiem Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Bierze udział w badaniach aktywności transkrypcyjnej genów pro- i przeciwzapalnych u chorych z różnym stopniem zaawansowania choroby wieńcowej. Laureatka licznych nagród JM Rektora SUM za działalność naukową i organizacyjną.
Dr hab. n med. Jerzy Słowiński
Doktor habilitowany nauk medycznych, prof. SUM, kierownik Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalista w zakresie epidemiologii i neurochirurgii.
Laureat stypendium Smith Fellowship Award in Neurological Diseases, Mayo Clinic, USA. Ekspert w projekcie Mapy Potrzeb Zdrowotnych w zakresie chorób układu nerwowego, realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia w latach 2016-2019.
W ramach zajęć dydaktycznych prowadzi m.in. wykłady z przedmiotu Epidemiologia, Epidemiologia Kliniczna, Epidemiologia Szczegółowa i Dietetyka Pediatryczna dla studentów licencjatu i studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu.
Dr n o zdr. Karolina Sobczyk
Doktor Karolina Sobczyk uzyskała stopień doktora nauk o zdrowiu w roku 2018. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Zdrowie Publiczne, a także studia podyplomowe na kierunkach: Prawo w Ochronie Zdrowia oraz Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Wśród zainteresowań naukowych dr Sobczyk znajdują się: ekonomika zdrowia, finansowanie w systemie opieki zdrowotnej, a także szeroko rozumiana promocja zdrowia.
Prof. dr hab. n med. Małgorzata Muc-Wierzgoń,
Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii, zdrowia publicznego. Od 1983 roku zatrudniona w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Katedrze i Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych funkcjonującej aktualnie w strukturach Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Od 2012 roku pełni funkcję Kierownika w/w Katedry. Dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w kadencji 2005-2012. Od 2013- nadal redaktor naczelny Annales Academiae Medicae Silesiensis. W latach 2012-2020 Przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Rozwoju Uniwersytetu i Kadry Uczelni SUM, obecnie członek Senackiej Komisji ds. Bazy Klinicznej Uczelni; od 2014 roku -przewodnicząca Zespołu ds. Strategii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W latach 2006-2016 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konsultanta ds. Zdrowia Publicznego (woj.śląskie); była uczestnikiem Kapituły Konkursowej LIDER 2010, 2011 Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla farmaceutów. Od 2007 roku jest egzaminatorem Centralnej Komisji Egzaminów Medycznych w dziedzinie choroby wewnętrzne. Wielokrotny kierownik specjalizacji z chorób wewnętrznych, diabetologii, zdrowia publicznego.
Aktywność naukowa: Autor/współautor 438 prac o łącznej wartości IF 139,785; 3291 pkt MNiE. Kierownik lub współwykonawca 19 programów badawczych krajowych i międzynarodowych z zakresu medycyny psychosomatycznej, onkologii klinicznej, immunologii, diabetologii oraz zdrowia publicznego. Promotor 12 zakończonych rozpraw doktorskich, 52 prac magisterskich z zakresu dietetyki i zdrowia publicznego, 72 prac licencjackich. Wielokrotny recenzent rozpraw doktorskich. Wielokrotne opiniowanie dorobku habilitacyjnego w dziedzinie medycyny oraz do uzyskania tytułu profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Recenzent opracowań zleconych przez Ministerstwo Zdrowia, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W latach 2016-2020 Ekspert Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych MNiSW.
Nagrody i wyróżnienia: Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Nagrody za działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną JM Rektora SUM
Mgr Agata Mitera
dr n. med. Agata Mitera absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Dietetyki na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zainteresowania: psychologia komunikacji, psychodietetyka i dietetyka sportowa.
Dr n. med. Anna Głogowska-Gruszka
Dr n. med. Anna Głogowska-Gruszka ukończyła studia biologiczne w specjalności biotechnologia roślin i mikroorganizmów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2003 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Toksykologii i Ochrony Zdrowia w Środowisku Pracy, Katedry Toksykologii i Uzależnień na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Koordynator Uniwersytetu Licealisty na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Opiekun naukowy licznych prac licencjackich i magisterskich. Zainteresowania naukowe: nadzór nad żywnością i chorobami zakaźnymi; toksykologia, w tym toksykologia żywności; wybrane aspekty higieny środowiskowej.
Dr n o zdr. Sylwia Jaruga-Sękowska
Dr n. o zdrowiu Sylwia Jaruga-Sękowska – asystent naukowo-dydaktyczny Zakładu Promocji Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jej zainteresowania naukowo – badawcze skupiają się wokół, dietetyki i promocji zdrowia, szczególnie edukacji żywieniowej.
Autorka recenzowanych publikacji i doniesień zjazdowych z w/w obszaru, współautorka podręczników akademickich. Uczestnik projektów badawczych z zakresu dietetyki, zdrowia publicznego i promocji zdrowia.
mgr Zuzanna Honisz
Mgr Zuzanna Honisz – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Ratownictwo Medyczne oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Zdrowie Publiczne o specjalności ratownictwo specjalistyczne. Pracuje w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym, Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dziale Pomocy Doraźnej w Żywcu oraz w punkcie pobrań Diagnostyki. Organizuje i prowadzi kursy z zakresu pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy dla dzieci i dorosłych. Od wielu lat współorganizuje oraz zasiada w Radzie Naukowej Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych w Krakowie. W roku 2016 r. uhonorowana odznaczeniem państwowym za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, medalem za ofiarność i odwagę za akcję poszukiwawczo-ratowniczą podczas trzęsienia ziemi we Włoszech (Amatrice).
Ponadto zajęcia realizują:
Dr hab. n med. Piotr Rozentryt
Dr hab. n med. Ewa Nowakowska-Zajdel
Prof. Jadwiga Jośko-Ochojska
Dr n o zdr. Sylwia Jaruga-Sękowska
Dr n med. Krzysztof Kaczmarek
Studia zostały utworzone Uchwałą Nr 109/2011 z dnia 20 kwietnia 2011 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: utworzenia studiów podyplomowych w zakresie „Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna” od roku akademickiego 2011/2012
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 113/2022 z dnia 12 lipca 2022 r.
Wysokość opłat za studia podyplomowe w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Zarządzenie Nr 118/2022 z dnia 18.07.2022 r. Rektora SUM
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 200/2019 z dnia 17 grudnia 2019 r. Rektora SUM (podlinkować)
Obsługa administracyjna
Magdalena Kos
e-mail: magdalena.kos@sum.edu.pl
tel.: (32) 397-65-36