Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Studia podyplomowe „GIMNASTYKA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNA” mają na celu kontynuację i rozszerzenie kompetencji zawodowych uzyskanych na wcześniejszych etapach edukacji, a także zdobycie wiedzy z zakresu podstawowych metod niezbędnych do diagnozowania i prognozowania rozwoju fizycznego. Absolwent zdobędzie wiedzę w zakresie metod, form i środków postępowania korekcyjnego, reedukacji posturalnej w poszczególnych rodzajach wad postawy. Absolwent posiądzie również umiejętność programowania i prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z dziećmi, będącymi na różnym poziomie rozwoju psychoruchowego.
Studia podyplomowe „GIMNASTYKA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNACJA” są skierowane do osób posiadających wykształcenie wyższe w tym w szczególności do:
Studia podyplomowe „GIMNASTYKA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNACJA” są formą studiów niestacjonarnych, realizowanych głównie w soboty i niedziele.
Studia obejmują łącznie 750 godzin dydaktycznych, w tym:
wykłady: 70 h (e-learning)
seminaria: 25 h
ćwiczenia: 45h
Godziny bez nauczyciela: 610h
W I semestrze będą realizowane treści z zakresu:
W II semestrze będą realizowane treści z zakresu:
Program studiów obejmuje moduły zajęć związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS, o której mowa w ust.1 pkt 2, służąca zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych (na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11-12 i 16 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 roku, poz. 1668) i Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861 z póź. zm.).
Łączna liczba punktów ECTS = 30.
Warunkiem ukończenia niestacjonarnych studiów jest zaliczenie wszystkich zajęć, stosownie do wymogów przewidzianych w programie studiów oraz napisanie pracy dyplomowej.
Uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia studiów sygnowane przez Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Miejsce realizacji:
Harmonogram zajęć zostanie podany w terminie co najmniej 14 dni przed datą uruchomienia studiów.
Termin rekrutacji: 1.08.2022 do 20.09.2022 lub do wyczerpania limitu miejsc
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach,
Ul. Medyków 12, 40-752 Katowice
z dopiskiem na kopercie „studia podyplomowe”.
Uwaga: minimalna liczba zgłoszeń do uruchomienia edycji – 20 os.
Koszt studiów: 1 780,00 zł (w semestrze zimowym – 890,00 zł i w semestrze letnim – 890,00 zł)
Słuchacze dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo i wnoszą ją w pełnej wysokości w następujących terminach:
za semestr zimowy – do dnia 15 października – 890,00 zł
za semestr letni – do dnia 28 lutego – 890,00 zł
Słuchacze mogą opłatę semestralną wnieść w dwóch równych ratach, płatnych w następujących terminach:
1) za semestr zimowy:
2) za semestr letni:
Słuchacz przyjęty na pierwszy rok studiów podyplomowych wnosi opłatę za pierwszy semestr studiów/pierwszą ratę opłaty za pierwszy semestr studiów w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy, pomiędzy Uczelnią a słuchaczem określającej warunki odpłatności za studia lub usługi edukacyjne.
Wpłata może być dokonana gotówką w kasie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach lub przelewem na konto:
ING Bank Śląski S.A. O/Katowice
40 1050 1214 1000 0007 0000 9103
z podaniem tytułu wpłaty: „Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach opłata za rok…./sem……. studiów podyplomowych na kierunku ……….”
Niedokonanie opłaty w terminie określonym w § 2 stanowi podstawę do skreślenia z listy słuchaczy w oparciu § 21 ust. 2 lit. c Regulaminu Studiów Podyplomowych.
Dowód wpłaty za studia winien zostać przedłożony przez słuchacza w Dziekanacie Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem Nr 114/2019 z dnia 03.07.2019 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach podjęte w roku akademickim 2019/2020.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 36/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 r. Rektora SUM.
Wzory umów o warunkach odpłatności za usługi edukacyjne za studia podyplomowe w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Uchwała nr 35/2020 z dnia 22.04.2021 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
dr nauk o zdrowiu Magdalena Dąbrowska-Galas
Funkcję koordynatora kierunku ,, Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjnacja” pełni od 2021 roku. Adiunkt badawczo-dydaktyczny, specjalista fizjoterapii, kierownik Zakładu Kinezyterapii i Metod Specjalnych, Katedry Fizjoterapii, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prowadzi zajęcia ze studentami w j.polskim i angielskim. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego.
Głównym obszarem zainteresowań naukowych jest aktywność fizyczna, zdrowie i jakość życia kobiet. Autorka i współautorka licznych polskich i zagranicznych recenzowanych publikacji oraz współredaktor skryptu dla studentów z Terapii Manualnej. Recenzent w czasopismach zagranicznych. Uczestniczka staży i programów zagranicznych.
Łączy swoją działalność naukowo-dydaktyczną z praktyką zawodową na stanowisku specjalisty fizjoterapii.
dr hab. n. med. Dariusz Górka – Zakład Medycyny Sportowej i Fizjologii Wysiłku Fizycznego
dr n.o zdr. Magdalena Dąbrowska-Galas– Zakład Kinezyterapii i Metod Specjalnych
Specjalista fizjoterapii, adiunkt badawczo-dydaktyczny, kierownik Zakładu Kinezyterapii i Metod Specjalnych. Prowadzi zajęcia ze studentami w języku polskim i angielskim. Od lat zaangażowana w pracę ze studentami koła naukowego, czego wynikiem są publikacje i wystąpienia konferencyjne studentów.
Naukowo zainteresowana aktywnością fizyczną, jakością życia, postawą ciała i analizą ruchu.
Autorka i współautorka licznych recenzowanych publikacji polskich i zagranicznych, a także współredaktor skryptu dla studentów z Terapii Manualnej. Recenzent prac naukowych w czasopismach zagranicznych. Laureatka Nagród Rektora w zakresie działań naukowych i organizacyjnych. Uczestniczka zagranicznych staży, m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz licznych kursów zawodowych. Pracę naukową łączy z praktyką jako specjalista fizjoterapii.
dr n.med. Renata Wilk – Zakład Anatomii SUM
Adiunkt w Zakładzie Anatomii Katedry Nauk Podstawowych Wydziały Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Śląskim Uniwersytecie Medycznym od 2000 roku jako wykładowca Anatomii, początkowo w Wydziale Lekarskim a od 2017 roku w Wydziale Nauk o Zdrowiu. Z wykształcenia biolog po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obroniła doktorat w SUM, z dziedziny biologia medyczna w 2011 roku. Ponadto uzyskała dyplom technika elektroradiologa. Autorka i współautorka publikacji polskich i zagranicznych z zakresu Anatomii oraz Anatomii radiologicznej. Prowadzi zajęcia z Anatomii dla studentów fizjoterapii oraz elektroradiologii a także pielęgniarstwa i położnictwa. Kierownik ćwiczeń Anatomii dla kierunków Fizjoterapia i Elektroradiologia. Prowadzi warsztaty obejmujące preparowanie zwłok dla studentów z koła anatomicznego Zakładu Anatomii WNoZK. Jest opiekunem prac licencjackich dla kierunku elektroradiologia oraz magisterskich dla kierunków elektroradiologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo i położnictwo.
dr n.med. Jolanta Dąbrowska
Nauczyciel akademicki od 2002 roku. Wieloletni dydaktyk, kierownik zakładu i opiekun Studenckiego Koła Naukowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Autorka i współautorka licznych polskich i zagranicznych publikacji. Uczestniczka stażu zagranicznego na nauczycieli akademickich z programu Erasmum w Niemczech. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, laureatka Nagród JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zainteresowania naukowe obejmują problematykę wad postawy ciała, aktywności fizycznej, zdrowia fizycznego kobiet. Pracę badawczo-dydaktyczną łączy z praktyką w zakresie rehabilitacji wad postawy ciała u dzieci.
dr n. o zdr. Iwona Nowakowska – Zakład Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej
doktor nauk o zdrowiu, asystent dydaktyczny w Zakładzie Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (od 2004r do nadal) od 2017 rku Kierownik w/w zakładu. Autor i współautor wielu publikacji i rozdziałów w monografii oraz uczestnik konferencji i szkoleń zawodowych. Prowadzi zajęcia z Masażu i Metod Specjalnych. Główne zainteresowania zawodowe i naukowe autora koncentrują się wokół oceny postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z chorobami naczyń obwodowych, zastosowanie nowoczesnych metod z zakresu fizykoterapii. Ponadto to zajmuje się badaniami z zakresu fizjoterapii onkologicznej, wad postawy.
dr n. med Jadwiga Teresa Kaźmierczak
Magister pielęgniarstwa, z wieloletnim stażem dydaktycznym. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów ŚUM Wydziału Nauk o Zdrowiu (WNoZ) na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, zdrowia publicznego i promocji zdrowia. Stosuje nowoczesne metody dydaktyczne.
W roku 2007 uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie medycyny nadany uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego w Katowicach; Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
W roku 2001 ukończyła Podyplomowe Studium Medycyny Ratunkowej Wydział Lekarski II Akademia Medyczna w Poznaniu. Ukończyła również studium uzyskując specjalność z promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Od kilkunastu lat jest wykładowcą na kursach specjalizacyjnych jednolitych i modułowych dla lekarzy różnych specjalności: Tytuły kursu: Promocja Zdrowia; Zdrowie Publiczne. Była i jest częstą uczestniczką konferencji naukowo-szkoleniowych. Dorobek naukowy to kilkadziesiąt prac, opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach recenzowanych, rozdziały w książkach oraz pełne teksty referatów zjazdowych. Od 2016 była koordynatorką programu wprowadzającego curriculum do programów nauczania na wydziałach lekarskich, lekarsko-dentystycznych, pielęgniarskich oraz farmaceutycznych, na temat: „Edukacja w Bezpieczeństwie Pacjenta w Kształceniu Przeddyplomowym”, prowadzonym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w ramach umowy o współpracy pomiędzy Ministrem Zdrowia a Europejskim Biurem WHO, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. Za swoją działalność dydaktyczną i organizacyjną otrzymała kilka nagród Rektora ŚUM w Katowicach.
dr n o zdr. Damian Kuźma – Zakład Medycyny Sportowej i Fizjologii Wysiłku Fizycznego
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W 2010 ukończył studia podyplomowe z przygotowania motorycznego w grach zespołowych na katowickim AWFie. Od 2011 roku pracownik Zakładu Medycyny Sportowej i Fizjologii Wysiłku Fizycznego, Katedry Fizjoterapii. Stopień doktora nauk o zdrowiu uzyskał w 2020 roku na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem „Trening lokomotoryczny w procesie regeneracji nerwu kulszowego u myszy pozbawionych genu BCL2”, przygotowanej w Katedrze Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu. Członek Śląskiego Związku Bokserskiego oraz trener II klasy boksu.
dr Magdalena Rutkowska
mgr Julia Knapik
mgr Iwona Gęgotek – Zakład Fizjoterapii
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Asystent dydaktyczny Zakład Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii SUM w Katowicach. Autorka oraz współautorka publikacji z zakresu fizjoterapii , seksuologii. Opiekun studenckich praktyk zawodowych. Nagrody za działalność organizacyjną JM Rektora SUM.
mgr Agnieszka Bachorz
mgr Agata Dobrowolska
Jest zatrudniona w Zakładzie Fizjoterapii Wieku Rozwojowego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach na stanowisku asystenta dydaktycznego, równocześnie jest studentką studiów doktoranckich na tym samym Wydziale. Od początku pracy zawodowej związana jest z fizjoterapią dziecięcą. Odbyła wiele szkoleń i kursów specjalistycznych z zakresu terapii neurorozwojowej oraz pediatrycznej. Uzyskała m.in. tytuł Terapeuty i Diagnosty Integracji Sensorycznej. Jest także autorką licznych publikacji naukowych oraz uczestnikiem konferencji naukowych.
mgr Anna Koralewska
jest zatrudniona w Zakładzie Fizjoterapii Wieku Rozwojowego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach na stanowisku asystenta dydaktycznego, równocześnie będąc studentką studiów doktoranckich na tym samym Wydziale. Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych oraz uczestnikiem wielu konferencji naukowych. Odbyła szereg szkoleń specjalistycznych, głównie z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, uzyskując w 2015 roku tytuł fizjoterapeutki uroginekologicznej. Poza uroginekologią część swojej pracy zawodowej poświęciła terapii dzieci. Pracę naukowo-dydaktyczną łączy z praktyką w gabinecie fizjoterapeutycznym.
dr Magdalena Rutkowska
mgr Julia Knapik
mgr Agnieszka Bachorz
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 113/2022 z dnia 12 lipca 2022 r.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem Nr 114/2019 z dnia 03.07.2019 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach podjęte w roku akademickim 2019/2020.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 36/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 Rektora SUM
Programy studiów podyplomowych na kierunku GIMNASTYKA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNA reguluje Uchwała nr 80/2020 z dnia 23.09.2020 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Obsługa administracyjna :
mgr Katarzyna Opiela
tel. 32/208 8729
e-mail: katarzyna.opiela@sum.edu.pl