Gerontologia i opieka nad osobami starszymi
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Procesy demograficzne jakie obserwuje się od kilkudziesięciu lat prowadzą do stopniowego starzenia się populacji świata. Co piąty mieszkaniec Europy ma więcej niż 60 lat, a do roku 2050 liczba ta ma się podwoić. W 2000 roku 16, 5% ludności Polski stanowiły osoby w wieku ponad 60 lat i proces ten będzie się wyraźnie nasilał tak, iż w roku 2015 populacja ta stanowiła 20% a w roku 2050 stanowić będzie aż 36,5% ogółu społeczeństwa. Konieczne staje się zatem tworzenie wyspecjalizowanych kadr pracowników sektora publicznego zatrudnionych zarówno w jednostkach administracji publicznej, odpowiedzialnych za kreowanie odpowiedniej polityki społecznej, ludnościowej oraz pracowników sektora opieki społecznej, zabezpieczenia społecznego i opieki zdrowotnej. Celem proponowanych przez nas studiów jest specjalistyczne przygotowanie zawodowe pracowników różnych dziedzin do pełnienia społecznej misji organizacji i realizacji opieki nad osobami starszymi.
Celem studiów podyplomowych ,,GERONTOLOGIA I OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI” jest specjalistyczne przygotowanie zawodowe pracowników różnych dziedzin do pełnienia społecznej misji organizacji
i realizacji opieki nad osobami starszymi. Wobec procesów demograficznych konieczne staje się tworzenie wyspecjalizowanych kadr pracowników zatrudnionych zarówno w jednostkach administracji publicznej, odpowiedzialnych za kreowanie odpowiedniej polityki społecznej, ludnościowej oraz pracowników sektora opieki społecznej, zabezpieczenia społecznego i opieki zdrowotnej.
Studia podyplomowe „GERONTOLOGIA I OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI” są formą studiów niestacjonarnych, realizowanych głównie w soboty i niedziele, trwają dwa semestry.
Studia obejmują łącznie 750 godzin dydaktycznych, w tym:
wykłady: 182 godzin (w tym 90 godzin wykładów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość),
seminaria: 28 godzin,
ćwiczenia: 30 godzin
Godziny bez udziału nauczyciela: 510 godzin. (w tym przygotowanie prac zaliczeniowych, przygotowanie do zajęć i samokształcenie)
Warunkiem ukończenia niestacjonarnych studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich zajęć, stosownie do wymogów przewidzianych w programie studiów oraz napisanie pracy dyplomowej. Uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia studiów sygnowane przez Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W I semestrze będą realizowane treści z zakresu:
W II semestrze będą realizowane treści z zakresu:
Program studiów obejmuje moduły zajęć związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, którym przypisano punkty ECTS
w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS, o której mowa w ust.1 pkt 2, służąca zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych (na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11-12 i 16 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 roku, poz. 1668) i Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861 z póź. zm.).
Łączna liczba punktów ECTS = 30.
Miejsce realizacji:
Harmonogram zajęć zostanie podany w terminie co najmniej 14 dni przed datą uruchomienia studiów.
Termin rekrutacji: 1.08.2022 do 20.09.2022 lub do wyczerpania limitu miejsc
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach,
Ul. Medyków 12, 40-752 Katowice
z dopiskiem na kopercie „studia podyplomowe”.
Uwaga: minimalna liczba zgłoszeń do uruchomienia edycji – 20 os.
Na studiach podyplomowych nie ma opłaty rekrutacyjnej. Opłaty za studia są wyliczane na każdy rok akademicki.
Koszt studiów: 2340,00 zł
Słuchacze dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo i wnoszą ją w pełnej wysokości w następujących terminach:
Słuchacze mogą opłatę semestralną wnieść w dwóch równych ratach, płatnych w następujących terminach:
1) za semestr zimowy:
2) za semestr letni:
Słuchacz przyjęty na pierwszy rok studiów podyplomowych wnosi opłatę za pierwszy semestr studiów/pierwszą ratę opłaty za pierwszy semestr studiów w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy, pomiędzy Uczelnią a słuchaczem określającej warunki odpłatności za studia lub usługi edukacyjne.
Wpłata może być dokonana gotówką w kasie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach lub przelewem na konto:
ING Bank Śląski S.A. O/Katowice
40 1050 1214 1000 0007 0000 9103
z podaniem tytułu wpłaty: „Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach opłata za rok…./sem……. studiów podyplomowych na kierunku ……….”
Niedokonanie opłaty w terminie określonym w § 2 stanowi podstawę do skreślenia z listy słuchaczy w oparciu § 21 ust. 2 lit. c Regulaminu Studiów Podyplomowych.
Dowód wpłaty za studia winien zostać przedłożony przez słuchacza w Dziekanacie Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem Nr 114/2019 z dnia 03.07.2019 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach podjęte w roku akademickim 2019/2020.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 36/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 Rektora SUM
Wzory umów o warunkach odpłatności za usługi edukacyjne za studia podyplomowe w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Uchwała nr 35/2020 z dnia 22.04.2021 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
dr hab. n. o zdrowiu Beata Hornik
Funkcję koordynatora kierunku ,,Gerontologia i opieka nad osobami starszymi” pełni od 2016 roku. Zatrudniona na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Zakładzie Pielęgniarstwa Internistycznego Katedry Chorób Wewnętrznych. Jest Kierownikiem Zakładu oraz pełni wiele funkcji organizacyjnych m.in. Przewodniczącej Podzespołu ds. Jakości Kształcenia dla kierunków: coaching medyczny elektroradiologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo oraz członka Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia, zastępcy Przewodniczącego Wydziałowej Komisji Programowej dla Studiów Podyplomowych, członka Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Doktorantów. Ma doświadczenie w kształceniu podyplomowym. Była kierownikiem specjalizacji z zakresu pielęgniarstwa diabetologicznego oraz brała udział w projektach współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dotyczących szeroko pojętej opieki geriatrycznej. Była wielokrotnie wykładowcą na specjalizacjach i kursach z zakresu opieki geriatrycznej i internistycznej. Była także opiekunem prac dyplomowych dla kierunku ,,Gerontologia i opieka nad osobami starszymi”. Posiada specjalizację z zakresu pielęgniarstwa nefrologicznego i diabetologicznego oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu dializoterapii. Była przewodniczącą i członkiem zespołów eksperckich w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.
Dorobek naukowy stanowią artykuły i streszczenia zjazdowe prezentowane na krajowych oraz zagranicznych konferencjach o łącznej wartości MNiSW 1167 i IF 35,634. Działalność naukowa i publikacyjna obejmuje głównie problematykę nefrologiczną, diabetologiczną oraz wieku podeszłego, zwłaszcza dotyczącą wysiłku fizycznego i wykorzystania wibracji, stanu zdrowia osób stuletnich, zespołu słabości oraz przestrzegania zaleceń leczniczych. Była także laureatem i wykonawcą w konkursach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot, specjalista pediatra, kardiolog
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot, specjalista pediatra, kardiolog, jest Kierownikiem Zakładu Pielęgniarstwa i Społecznych Problemów Medycznych Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jednocześnie pracując w Katedrze i Klinice Kardiologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Od 2012 roku do 2020 roku sprawowała funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Zgodnie z wytycznymi programów kształcenia utworzyła studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii, prowadzone w języku angielskim w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Na podstawie jej autorskiego projektu powstał program studiów podyplomowych, przy Wydziale Nauk o Zdrowiu pt. „Stany zagrożenia życia u dzieci i młodzieży – rozpoznawanie i zasady udzielania pierwszej pomocy”. W ramach szkolenia podyplomowego prowadziła dla lekarzy i pielęgniarek kilkanaście kursów podstawowych i doskonalących z zakresu kardiologii dziecięcej organizowanych przez WODKM, SUM i CMKP. Jest również zaangażowana w prowadzenie kursów specjalizacyjnych dla lekarzy z zakresu Zdrowia Publicznego, organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego oraz prowadzi wykłady na studiach podyplomowych „Gerontologia i opieka nad osobami starszymi”. Jest promotorem 7 dysertacji doktorskich oraz 57 prac magisterskich i 26 licencjackich.
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot od 1982 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, oraz od 1990 roku – Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest autorem lub współautorem ponad 84 publikacji z zakresu kardiologii dziecięcej, w tym 6 rozdziałów książek oraz 72 doniesień zjazdowych, w tym 23 ze zjazdów międzynarodowych. Za aktywność i zaangażowanie w działalność dydaktyczną oraz wieloletnią twórczą działalność jako opiekun Koła Naukowego otrzymała indywidualną nagrodę JM Rektora ŚAM oraz medal imienia Profesora Jerzego Szaflarskiego dla opiekuna najlepszego Koła Naukowego. W bieżącym 2021 roku została Laureatem Honorowym Nagrody Studenckiego Towarzystwa Naukowego SUM w Katowicach im Profesora Franciszka Kokota. Nagrodzona przez JM Rektora za działalność naukową, kilkakrotnie za pracę organizacyjną na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach. W 2016 roku prof. dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot została uhonorowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej „Srebrnym Krzyżem Zasługi” a w 2018 roku – „Złotym Medalem za długoletnią służbę”.
dr hab. n. med. Jan Duława
Profesor dr hab. n. med. Jan Duława ukończył Śląską Akademię Medyczną (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny) w Katowicach w 1978 r. Do roku 2000 pracował w Klinice Nefrologii w Katowicach, gdzie pod kierunkiem prof. Franciszka Kokota przeszedł wszystkie szczeble rozwoju naukowego i zawodowego, uzyskując w 1998 r. tytuł profesora, a także specjalizacje z chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i angiologii. Odbył staże naukowe w klinikach Uniwersytetu w Heidelbergu, Hopital Tenon w Paryżu i Uniwersytetu we Freiburgu. Od roku 2000 jest kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych SUM. W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Lekarskiego, 2008-1016 prorektorem ds. Nauki, a w latach 2016-2020 – dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 1991 roku jest konsultantem wojewódzkim w zakresie chorób wewnętrznych. Jest autorem lub współautorem ponad 200 opublikowanych artykułów naukowych i ponad 50 rozdziałów w podręcznikach, redaktorem m.in. Vademecum medycyny wewnętrznej oraz tłumaczem Medycyny Wewnętrznej Herolda. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują ostrą i przewlekłą niewydolność nerek, otyłość, nadciśnienie, gerontologię oraz zagadnienia etyki lekarskiej i filozofii medycyny. Sumaryczny wskaźnik IF 166,207, liczba cytowani > 400, wskaźnik Hirscha = 15.
Był przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Towarzystwa Internistów Polskich. Członek Komisji Nauk Przyrodniczych PAU. W roku 2016 wybrany prezesem – elektem Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich na kadencję 2020-2024.
dr hab. n. med. Jan Szewieczek
Lekarz chorób wewnętrznych, geriatra, profesor nauk medycznych. Kieruje Kliniką Geriatrii w Katedrze Chorób Wewnętrznych na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) oraz Oddziałem Geriatrii w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (GCM).
Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej (1978). Pracował w przychodni Kopalni Węgla Kamiennego „Kleofas” oraz w I Oddziale Chorób Wewnętrznych GCM, realizując program specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych. W 1990 r. pod kierunkiem dr hab. n. med. Eugeniusza Fojta obronił rozprawę doktorską p.t. „Analiza wyników badań układu krążenia u sportowców wyczynowych”. W 1991 roku rozpoczął pracę w Śląskiej Akademii Medycznej, w kierowanym przez dr hab. Eugeniusza Fojta prof. SUM Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego i Rehabilitacji. W latach 2001-2012 kierował Zakładem Pielęgniarstwa Internistycznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu SUM. W roku 2003 uzyskał specjalizację w dziedzinie geriatrii. Od 2005 roku kieruje Oddziałem Geriatrii GCM. Na podstawie rozprawy p.t. „Wpływ krótkiego, intensywnego wysiłku fizycznego na wybrane wskaźniki hemodynamiczne, metaboliczne i hormonalne u mężczyzn chorych na cukrzycę typu 2, leczonych pochodną sulfonylomocznika” uzyskał w 2012 roku stopień doktora habilitowanego i objął funkcję kierownika Kliniki Geriatrii na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM. Pierwszy nurt badań w obszarze gerontologii dotyczył stanu zdrowia stuletnich mieszkańców województwa śląskiego. Badania wykazały związek między większym ciśnieniem tętniczym, a lepszym stanem funkcjonalnym i przeżywalnością osób stuletnich. Efektem publikacji było zaproszenie do współpracy w ramach międzynarodowego konsorcjum naukowego International Centenarian Collaboration of Dementia Studies (ICC-Dementia). Drugi nurt badań obejmuje wielkie problemy geriatryczne: zespół słabości (kruchości), majaczenie, upadki, odleżyny, polipragmazję. W 2018 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Dorobek naukowy obejmuje 88 publikacji w recenzowanych czasopismach lub wydawnictwach, o łącznej wartości 46,71 punktów Impact Factor oraz 1021 punktów MEiN. Poza nauczaniem geriatrii na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach i Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach SUM, studiach podyplomowych oraz kursach specjalizacyjnych dla lekarzy, prowadził wykłady dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Członek Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce. Od kilkunastu lat współpracuje ze środkami masowego przekazu i organizacjami społecznymi na rzecz poprawy stanu zdrowia i poziomu opieki zdrowotnej nad seniorami.
dr n. med. Aleksandra Cieślik
Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 2000r. nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta, a od 2007roku – kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologicznego i Psychiatrycznego Katedry Neurologii WNoZ w Katowicach.
Autorka wielu artykułów naukowych z zakresu psychiatrii i neurologii w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym. Współautorka kilku podręczników akademickich z zakresu psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego. Promotor i recenzent licznych prac magisterskich dotyczących zagadnień z zakresu psychiatrii i neurologii. Wieloletni członek i przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie Psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego CKPPiP w Warszawie, a także współautor kursu kwalifikacyjnego i specjalizacyjnego w dziedzinie Pielęgniarstwa psychiatrycznego. Posiada liczne kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizacyjne z zakresu psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego.
dr n.o kult.fiz. Bartosz Wnuk
Bartosz Wnuk – doktor nauk o kulturze fizycznej, adiunkt dydaktyczny Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach , specjalista fizjoterapii, dyplomowany terapeuta OMT Kaltenborn- Evjenth , specjalizacji z zakresu terapii manualnej według standardów International Federation of Orthopedic Manipulative Therapist –IFOMT oraz dyplomowany terapeuta metody leczenia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego technikami powięziowymi „ Fascial Distortion Model (FDM).
dr hab. n. o zdrowiu Beata Hornik
Funkcję koordynatora kierunku ,,Gerontologia i opieka nad osobami starszymi” pełni od 2016 roku. Zatrudniona na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Zakładzie Pielęgniarstwa Internistycznego Katedry Chorób Wewnętrznych. Jest Kierownikiem Zakładu oraz pełni wiele funkcji organizacyjnych m.in. Przewodniczącej Podzespołu ds. Jakości Kształcenia dla kierunków: coaching medyczny elektroradiologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo oraz członka Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia, członka Wydziałowej Komisji Programowej dla Studiów Podyplomowych, członka Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Doktorantów. Ma doświadczenie w kształceniu podyplomowym. Była kierownikiem specjalizacji z zakresu pielęgniarstwa diabetologicznego oraz brała udział w projektach współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dotyczących szeroko pojętej opieki geriatrycznej. Była wielokrotnie wykładowcą na specjalizacjach i kursach z zakresu opieki geriatrycznej i internistycznej. Była także opiekunem prac dyplomowych dla kierunku ,,Gerontologia i opieka nad osobami starszymi”. Posiada specjalizację z zakresu pielęgniarstwa nefrologicznego i diabetologicznego oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu dializoterapii. Była przewodniczącą i członkiem zespołów eksperckich w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.
Dorobek naukowy stanowią artykuły i streszczenia zjazdowe prezentowane na krajowych oraz zagranicznych konferencjach. Działalność naukowa i publikacyjna obejmuje głównie problematykę nefrologiczną, diabetologiczną oraz wieku podeszłego, zwłaszcza dotyczącą wysiłku fizycznego i wykorzystania wibracji, stanu zdrowia osób stuletnich, zespołu słabości oraz przestrzegania zaleceń leczniczych. Była także laureatem i wykonawcą w konkursach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
dr n. o zdr. Izabela Kaptacz
Pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, magister pedagogiki. Asystent dydaktyczny w Zakładzie Medycyny i Opieki Paliatywnej Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zawodowo związana z opieką paliatywną od 1995 roku w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki, psychoonkologii oraz kursy z opieki paliatywnej, pielęgniarstwa rodzinnego, geriatrycznego, leczenia ran przewlekłych. Autorka kilku artykułów naukowych oraz rozdziałów w książce o tematyce pielęgniarstwa i opieki paliatywnej, jakość życia nieuleczalnie chorych, leczenia bólu i ran przewlekłych. Członek Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, European Association for Palliative Care (EAPC). Od 2011 roku pełni funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.
dr hab. n. med. Jacek Durmała
Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1989), doktorat (1998),habilitacja (2004). W 1989 rozpoczął pracę w Górniczym Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu. W Śląskiej Akademii Medycznej zatrudniony od 1990 roku, początkowo w Katedrze i Klinice Kardiologii Dziecięcej, a następnie w Katedrze i Klinice Rehabilitacji. Stypendysta Uniwersytetu w Padwie w latach 1997-1998. Od 2004 roku kierownik Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ordynator Oddziału Rehabilitacji Leczniczej, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej SPSK nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca. Kierownik Naukowy oraz wykładowca kilkudziesięciu kursów obowiązkowych w ramach szkolenia podyplomowego specjalistów w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapii. Dorobek naukowy obejmuje ponad 170 pełnotekstowych prac publikowanych w kraju i zagranicą oraz ponad 180 doniesień zjazdowych – w tym szeregu prac dotyczących rehabilitacji geriatrycznej i badań czynnościowych osób w wieku podeszłym.
Promotor prac doktorskich i magisterskich. Członek Zarządu Głównego International Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment SOSORT od 2012 r. oraz jego President International Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment w kadencji 2016/2017. Przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji 2008-2016 oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji (X kadencja). Wieloletni Członek Rady Naukowej Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz Wiceprzewodniczący Narodowej Rady Rehabilitacji (2015). Ekspert współpracujący z AOTMiT, PFRON, MZ. Nagrodzony: brązowy medal za patent – The Belgian and International Trade Fair for Technological Innovation for the innovation Multi-chamber sensomotoric feedback exercise cushion. 2015 oraz Honorowy Ambasador Kongresów Polskich 2016.
n. o zdr. Katarzyna Zborowska
Naukowiec i praktyk w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w Zakładzie Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii Katedry Zdrowia Kobiety. Autor i współautor licznych wystąpień naukowych oraz publikacji naukowych o łącznej wartość punktacji IF: 2.464; punktacji MEiN: 1264. ID ORCiD: 0000-0001-8525-4533
„Zastanawia mnie dlaczego Nasza seksualność wzbudza tak wiele kontrowersji, przecież to ona stanowi kluczowy aspekt istnienia człowieka w trakcie całego jego życia. Seksualność jest wrodzoną, naturalną funkcją naszego organizmu i jednym z zasadniczych czynników motywujących do podejmowania więzi i kontaktów międzyludzkich”. Ten i wiele innych tematów zostanie poruszony podczas Naszych zajęć z Edukacji seksualnej.
dr n. hum. Halina Kulik
Halina Kulik, magister pielęgniarstwa, doktor nauk humanistycznych – specjalność socjologia medycyny. Specjalista w zakresie medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia. Zaangażowana w proces reorganizacji kształcenia pielęgniarek i położnych w ramach Rządowego Programu Transformacji Kształcenia Pielęgniarek i Położnych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Przewodnicząca powołanej po utworzeniu studiów licencjackich Komisji programowej dla kierunku pielęgniarstwo. Organizatorka i kierownik Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa, członek zespołu organizującego Centrum Symulacji dla kierunku pielęgniarstwo. Przez 20 lat kierownik praktyk zawodowych. Obecnie członek Komisji Programowej dla wymienionego kierunku i Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia WNoZ. Autorka ponad 320 prac naukowych lub popularno-naukowych. Redaktorka lub współredaktorka dwóch podręczników dot. kształcenia i oceniania procedur pielęgniarskich, i dwóch monografii obejmujących zagadnienia z zakresu gerontologii i geriatrii. Obszary zainteresowań badawczych: historia medycyny, socjologia medycyny, dydaktyka medyczna, etyka i deontologia.
dr n. med. Marcin Janecki
lekarz specjalista medycyny paliatywnej i chorób wewnętrznych, Kierownik Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej Katedry Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; Kierownik Stacjonarnego Ośrodka Opieki Paliatywnej Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, Z-ca Dyrektora ds Medycznych Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach; autor prac naukowych oraz rozdziałów w podręcznikach z zakresu medycyny paliatywnej i leczenia bólu, sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, członek Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i International Association for the Study of Pain.
dr hab. n. o zdr. Monika Bąk-Sosnowska
Nauczycielka akademicka zatrudniona na stanowisku kierownika Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz Zakładu Psychologii, na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajmuje się badaniami naukowymi oraz dydaktyką z zakresu psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Jest autorką lub współautorką pięciu monografii oraz ponad stu publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu psychologii zdrowia, wykładowczynią na konferencjach i zjazdach naukowych dotyczących zdrowia, laureatką nagród naukowych (m.in. Virtuti Medicinali, Copernicus Prize, Diamond Pen) i dydaktycznych (np. Medal Komisji Edukacji Narodowej). Jest przewodniczącą Sekcji Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, członkinią Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości oraz European Association for the Study of Obesity.
Od roku 2007 prowadzi własną praktykę kliniczną, w ramach której zajmuje się psychoterapią osób w kryzysie, cierpiących na zaburzenia psychosomatyczne oraz na zaburzenia odżywiania się i otyłość. Wiedzę psychologiczną propaguje w mediach oraz angażując się w lokalne programy edukacyjne i kampanie społeczne na rzecz zdrowego stylu życia.
dr n.med. Zofia Nowak-Kapusta
Dr n. med. Zofia Nowak-Kapusta, z zawodu magister pielęgniarstwa, zatrudniona na stanowisku asystenta badawczo-dydaktycznego w Zakładzie Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa Środowiskowego od 2001 roku. Zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na sprawności funkcjonalnej osób starszych oraz obszarach deficytów zdrowotnych i społecznych starzejącego się społeczeństwa. Jest członkiem Śląskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Uzyskała tytuł specjalisty z pielęgniarstwa geriatrycznego oraz ukończyła kursy kwalifikacyjne z obszaru pielęgniarstwa rodzinnego, opieki długoterminowej i medycyny pracy. Dodatkowym obszarem zainteresowań są badania związane z żywieniem osób (w tym osób starszych oraz żywieniem dojelitowym i pozajelitowym). Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Żywienie kliniczne.
Irena Mańkiewicz-Żurawska
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 113/2022 z dnia 12 lipca 2022 r.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem Nr 114/2019 z dnia 03.07.2019 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach podjęte w roku akademickim 2019/2020.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 36/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 Rektora SUM
Programy studiów podyplomowych na kierunku GERONTOLOGIA I OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI reguluje Uchwała nr 80/2020 z dnia 23.09.2020 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Obsługa administracyjna :
mgr Katarzyna Opiela
tel. 32/208 8729
e-mail: katarzyna.opiela@sum.edu.pl