Fizjoterapia w kosmetologii
Studia Podyplomowe
Studia Podyplomowe
Studia podyplomowe FIZJOTERAPIA W KOSMETOLOGII mają na celu zdobycie wiedzy z zakresu podstawowych schorzeń dermatologicznych, sposobów ich leczenia oraz prowadzenia działań ukierunkowanych na promocję zdrowego stylu życia. Zdobyte umiejętności dotyczące diagnostyki, profilaktyki, pielęgnacji, terapii, edukacji, doboru form aktywności fizycznej oraz programowania zabiegów fizykalnych, będą przydatne osobom zajmującym się zawodowo wykonywaniem procedur wykorzystywanych w kosmetologii, pracujących w ośrodkach spa, gabinetach kosmetycznych, odnowy biologicznej, wellness, masażu, czy ośrodkach uzdrowiskowych; Wiedza dotycząca doboru parametrów zabiegowych, celowanych technik fizjoterapeutycznych, zasad prawidłowego żywienia sprawi, że osoba kończąca studia podyplomowe „Fizjoterapia w kosmetologii” stanie się profesjonalnym opiekunem klienta poszukującego odpowiedniego dla siebie zabiegu z zakresu kosmetologii. Będzie mogła wskazać różne formy terapii w wybranych problemach kosmetycznych oraz dermatologicznych, celem zapewnienia optymalnych rezultatów estetycznych, poprzez naturalne – nieinwazyjne metody odmładzania i regeneracji twarzy oraz sylwetki.
Studia podyplomowe FIZJOTERAPIA W KOSMETOLOGII są skierowane do:
Studia są przeznaczone dla osób, które działają i wykonują zabiegi w obszarze medycyny estetycznej oraz kosmetologii, jak i pracowników gabinetów kosmetycznych, odnowy biologicznej, masażu, pracowników ośrodków spa i uzdrowisk, którzy wykonują liczne procedury wykorzystywane w kosmetologii.
Studia podyplomowe FIZJOTERAPIA W KOSMETOLOGII są formą studiów niestacjonarnych, realizowanych głównie w soboty i niedziele.
Studia obejmują łącznie 750 godzin dydaktycznych, w tym:
Liczba godzina w uczelni: 250 godzin:
wykłady: 93 godziny;
wykłady e-learning: 92 godziny;
ćwiczenia: 65 godzin.
Godziny bez udziału nauczyciela: 500 godzin.
W I semestrze będą realizowane treści z zakresu:
W II semestrze będą realizowane treści z zakresu:
Program studiów obejmuje moduły zajęć związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS, o której mowa w ust.1 pkt 2, służąca zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych (na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11-12 i 16 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 roku, poz. 1668) i Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861 z póź. zm.).
Łączna liczba punktów ECTS = 30.
Warunkiem ukończenia niestacjonarnych studiów jest zaliczenie wszystkich zajęć, stosownie do wymogów przewidzianych w programie studiów oraz napisanie pracy dyplomowej. Uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia studiów sygnowane przez Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Miejsce realizacji:
Harmonogram zajęć zostanie podany w terminie co najmniej 14 dni przed datą uruchomienia studiów.
Termin rekrutacji: 1.08.2022 do 20.09.2022 lub do wyczerpania limitu miejsc
O przyjęciu na studia decyduje spełnienie wymogów rekrutacyjnych tj:
Uczestnik zobowiązany jest do:
Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach,
Ul. Medyków 12, 40-752 Katowice
z dopiskiem na kopercie „studia podyplomowe”.
Uwaga: minimalna liczba zgłoszeń do uruchomienia edycji – 20 os.
Koszt studiów: 2 550,00 zł
Słuchacze dokonujący opłaty za studia podyplomowe jednorazowo i wnoszą ją w pełnej wysokości w następujących terminach:
Słuchacze mogą opłatę semestralną wnieść w dwóch równych ratach, płatnych w następujących terminach:
1) za semestr zimowy:
2) za semestr letni:
Słuchacz przyjęty na pierwszy rok studiów podyplomowych wnosi opłatę za pierwszy semestr studiów/pierwszą ratę opłaty za pierwszy semestr studiów w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy, pomiędzy Uczelnią a słuchaczem określającej warunki odpłatności za studia lub usługi edukacyjne.
Wpłata może być dokonana gotówką w kasie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach lub przelewem na konto:
ING Bank Śląski S.A. O/Katowice
40 1050 1214 1000 0007 0000 9103
z podaniem tytułu wpłaty: „Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach opłata za rok…./sem……. studiów podyplomowych na kierunku ……….”
Niedokonanie opłaty w terminie określonym w § 2 stanowi podstawę do skreślenia z listy słuchaczy w oparciu § 21 ust. 2 lit. c Regulaminu Studiów Podyplomowych.
Dowód wpłaty za studia winien zostać przedłożony przez słuchacza w Dziekanacie Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem Nr 114/2019 z dnia 03.07.2019 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach podjęte w roku akademickim 2019/2020.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 36/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 r. Rektora SUM.
Wzory umów o warunkach opłatności za usługi edukacyjne za studia podyplomowe w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach reguluje Uchwała nr 35/2020 z dnia 22.04.2021 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
mgr Joanna Szołtysek
Specjalista fizjoterapii. Od 2011 pracuje na WNoZ SUM i jest Wykładowcą Katedry i Kliniki Rehabilitacji Leczniczej w Górnośląskim Centrum Medycznym na Wydziale Lekarskim oraz Nauk o Zdrowiu, gdzie sprawuje również funkcję Kierownika specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii oraz organizatora kursów specjalizacyjnych „Zniekształcenia statyczne ciała u dzieci i młodzieży”. Zaangażowany praktyk i dydaktyk. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierownik Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym z Zawierciu. Właściciel Centrum Szkoleń i Fizjoterapii w Porębie/Pszczynie nad jez. Łąckim realizującego szkolenia z zakresu sportów wodnych i fizjoterapii. Jest współautorem 19 pełnotekstowych publikacji naukowych (polskich i zagranicznych) oraz rozdziałów w podręcznikach przeznaczonych dla Fizjoterapeutów, Lekarzy oraz Sportowców tj. „Kinezyterapia skolioz idiopatycznych. Opis metody trójpłaszczyznowej czynnej korekcji sterowanej oddechem w symetrycznych pozycjach wyjściowych” (pod red. J.Durmały i B. Wnuka) oraz ” Urazy i kontuzje treningu siłowego i fitness” (pod red. D.Sieronia).
Zainteresowania naukowo-badawcze skupione są wokół leczenia zachowawczego skolioz idiopatycznych oraz dysfunkcji narządu ruchu występujących u pacjentów pediatrycznych oraz geriatrycznych. Jako Wychowanka Prof. K.Dobosiewicz oraz instruktor metody DOBOMED, prezentowała doniesienia Katedry i Kliniki Rehabilitacji opisujące efekty leczenia dzieci i młodzieży ze skoliozami na Międzynarodowej Konferencji SOSORT – IRSSD w Kanadzie-Banff.
Od kilkunastu lat zajmuje się fizjoprofilaktyką w aspekcie zaburzeń stabilizacji posturalnej. Jest propagatorem systematycznej aktywności rekreacyjnej oraz sportowej (letniej i zimowej – instruktor narciarstwa zjazdowego, instruktor fitness i odnowy biologicznej, kajakarstwa rekreacyjnego, żeglarz jachtowy, sternik motorowodny, instruktor nordic walking). Absolwentka licznych kursów: koncepcja PNF, Diagnostyka i terapia skolioz wg Metody FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz), podstawy terapii manualnej Kaltenborn-Evjenth, kurs stabilizacji centralnej i stabilizacji stawów kończyn oraz szyjnego odcinka kręgosłupa (S.Legocki), terapia tkanek miękkich (J.Ciechomski), uwalnianie powięziowe w obrębie klatki piersiowej ze szczególnym uwzględnieniem skolioz idiopatycznych (R.Schleip), wielowymiarowa terapia manualna stóp (B.Zukunft-Huber), anatomia palpacyjna (M.Szlęzak), terapia SET (M.Kokosz), kinesiology taping (I.Hałas, T.Senderek), Thera-Band Academy (J.Spałek), Metoda Halliwick.
Kadrę wykładowców na Studiach podyplomowych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzonych na kierunku „Fizjoterapia w kosmetologii” stanowią nauczyciele akademicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Regulamin studiów podyplomowych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 113/2022 z dnia 12 lipca 2022 r.
Wysokość opłat została wprowadzona Zarządzeniem Nr 114/2019 z dnia 03.07.2019 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie: wysokości opłat za studia podyplomowe w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach podjęte w roku akademickim 2019/2020.
Zasady pobierania opłat za usługi edukacyjne na studiach prowadzonych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach określa Zarządzenie nr 36/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 Rektora SUM
Programy studiów podyplomowych na kierunku; FIZJOTERAPIA W KOSMETOLOGII reguluje Uchwała nr 80/2020 z dnia 23.09.2020 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Obsługa administracyjna :
mgr Katarzyna Opiela
tel. 32/208 8729
e-mail: katarzyna.opiela@sum.edu.pl